Praktykowanie jogi to inwestycja w zdrowie fizyczne i psychiczne. Ćwiczenia jogi wzmacniają ciało, a przy tym poprawiają samopoczucie i regulują emocje. Dodatkowo joga pomaga zwalczać dolegliwości bólowe (np. bóle kręgosłupa, związane z siedzącym trybem życia). Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć jogę w domu – ten przewodnik jest właśnie dla Ciebie!
Jak zacząć jogę w domu? Dowiedz się, czego potrzebujesz na początek
Niezależnie od tego, czy czekają Cię pierwsze zajęcia jogi w studio, czy też planujesz zacząć ćwiczyć w domowym zaciszu - przyda Ci się kilka akcesoriów. Dobre przygotowanie to podstawa. Sprzęt ułatwi ćwiczenia i poprawi komfort, a to pierwszy krok do pokochania jogi!
A zatem: co wybrać na początek swojej przygody z jogą?
· Mata do jogi - mata jest niezbędna, ponieważ zapewnia stabilność i amortyzację podczas wykonywania asan. Najlepsze są maty średniej grubości (zbyt cienka nie zapewni komfortu, natomiast za gruba utrudnia ćwiczenia) z antypoślizgowym spodem. Zwróć uwagę również na rozmiar maty (wyższym osobom potrzebne są dłuższe maty). Matę i pokrowiec do maty kupisz tutaj.
· Strój - ubrania do jogi muszą zapewniać swobodę ruchów. Powinny być też przewiewne i łatwo odprowadzać wilgoć. Ważne, aby nie zsuwały się i nie rolowały podczas ćwiczeń. Najlepiej wybrać ubrania (legginsy, koszulki, stanik sportowy), zaprojektowane właśnie z myślą o jodze. Taka odzież jest lekka i elastyczna, ma płaskie szwy i oddychający materiał.
· Akcesoria do ćwiczeń - mogą Ci się przydać również dodatkowe akcesoria, jak na przykład kostki do jogi (zapewniają podparcie w trakcie niektórych ćwiczeń), pasek do jogi (służący do rozciągania i zwiększania zakresu ruchu), poduszki i szale do medytacji (zapewniają wygodę podczas przebywania w jednej pozycji).
Wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria do jogi kupisz w sklepie internetowym Yoga bazar.
Jaką matę do jogi wybrać dla początkujących?
Jak wspomnieliśmy - mata to podstawowy element ekwipunku każdego jogina i joginki. W sklepie dostępne są różne rodzaje mat. Wyjaśniamy, czym się różnią i dla kogo są przeznaczone:
· Mata korkowa do jogi - wykonana z naturalnego i ekologicznego materiału, zapewnia duży stopień przyczepności. Ma właściwości antybakteryjne i uchodzi za bardzo wygodną. Nadaje się nawet do intensywnych ćwiczeń, natomiast może być mniej trwała niż inne materiały.
· Mata do jogi kauczukowa - to również naturalny materiał o dobrej przyczepności i amortyzacji. Świetnie wchłania wilgoć i nie zawiera toksycznych substancji. Taka mata może być nieco cięższa od innych, ale za to jest łatwa w utrzymaniu czystości.
· Mata do jogi z mikrofibry - miękka mikrofibra połączona z gumowym spodem zapewnia komfort w czasie ćwiczeń. Dużą zaletą jest chłonność takiej maty oraz przyjazna dla skóry powierzchnia. Taka mata świetnie nadaje się do praktykowania hot jogi (praktykowana w podgrzewanym pomieszczeniu).
· Mata do jogi PVC - produkowana z dodatkiem PVC (czyli polichlorku winylu) mata jest dość uniwersalnym wyborem, a przy tym korzystnym cenowo. Ma dobrą przyczepność i jest wytrzymała. Z czasem zyskuje jeszcze lepsze właściwości, gdyż "wyrobi się" podczas regularnej praktyki jogi.
· Mata do jogi TPE - jest to syntetyczny materiał, aczkolwiek uchodzi za bardziej ekologiczny od PVC. Cechuje ją dobra przyczepność i elastyczność, a także amortyzacja. Jest łatwa w utrzymaniu czystości, aczkolwiek trzeba uważać, aby się nie zniszczyła w czasie intensywnego i częstego użytkowania.
· Mata do jogi z poliuretanu - tego typu mata jest pokryta gładkim poliuretanem, a pod spodem kauczukiem. Wyróżnia się doskonałą przyczepnością (zwłaszcza w porównaniu do innych rodzajów mat). Jej wadą może być jednak wyższa cena.
Czy osoby początkujące powinny zaczynać w szkole jogi?
Jeśli tylko masz możliwość, to skorzystaj z zajęć w szkole jogi. Poznasz tam inne osoby, które również są na początku swojej drogi. To świetna motywacja i wsparcie, kiedy entuzjazm nieco przygasa.
Poza tym nauczysz się właściwej techniki wykonywania asan pod okiem nauczyciela. Specjalista na bieżąco koryguje błędy i wskazuje, na co zwracać szczególną uwagę. W czasie zajęć dowiesz się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe (pranajamy).
Lekcje w studio umożliwiają poznanie różnych rodzajów praktyk, dzięki czemu możesz wybrać ulubiony styl jogi. Zazwyczaj zajęcia są organizowane o różnych porach - to poranna praktyka jogi, ale również popołudniowa czy wieczorna joga. W szkole poznasz takie style jogi jak: joga nidra, hatha joga, vinyasa joga, ashtanga joga, yin joga itd.
Jogę możesz oczywiście praktykować w domu. Pamiętaj jednak, że na początku może być trudno. Warto zaopatrzyć się w poradniki i korzystać ze wskazówek doświadczonych joginów (np. oglądając filmy na YouTube) - nawet podczas wykonywania podstawowych asan.
W domu najważniejsze jest zorganizowanie miejsca do ćwiczeń. Zadbaj o to, aby było cicho i spokojnie. Powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca dookoła, aby swobodnie wykonywać asany. Równie ważna jest możliwość wietrzenia pomieszczenia. W tle możesz puścić relaksującą muzykę i zapalić świece lub kadzidełka.
Po jakimś czasie przekonasz się, że nie ma nic bardziej pobudzającego od porannej jogi, a wieczorna praktyka pomaga idealnie wyciszyć się przed snem. Kup niezbędne akcesoria, wskakuj w wygodne legginsy i pokochaj jogę!