Adam Małysz, aktor Krzysztof Globisz i jego żona Agnieszka, bp Damian Muskus i prowadząca stowarzyszenie Czuję Sercem Anna Chojczak otrzymają przyznawany za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami Medal św. Brata Alberta za rok 2023.
Nazwiska laureatów odczytał na konferencji prasowej w poniedziałek Jan Bujnowicz z Fundacji im. Brata Alberta.
Tegoroczni laureaci to Adam Małysz, aktor Krzysztof Globisz i jego żona Agnieszka, bp Damian Muskus i prowadząca stowarzyszenie Czuję Sercem Anna Chojczak.
Medal św. Brata Alberta to coroczne wyróżnienie przyznawane jest ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami i potrzebującym pomocy.
Wręczenie medali odbędzie się 8 kwietnia podczas 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Albertiana", którego organizatorem jest fundacja Anny Dymnej.
Uroczystość odbędzie się w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Festiwal organizują założona przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego Fundacja im. Brata Alberta i Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Jego pomysłodawczynią jest Anna Dymna. Podczas festiwalu artyści z niepełnosprawnością intelektualną występują w spektaklach i otrzymują nagrody za swoje dokonania.
Dymna przypomniała, że ks. Isakowicz-Zaleski każdego roku otwierał festiwal.
Musimy dać radę, bo Tadek będzie się patrzył, więc musi być pięknie, Tadek daje nam siłę, zawsze nam będzie dawał, on jest wojownikiem, wszczepił nam tę walkę i siłę, musimy się pozbierać – mówiła, wspominając postać zmarłego na początku roku twórcy Fundacji im. Brata Alberta.
Aktorka podkreśliła, że organizacja „Albertiany” jest ogromnym wysiłkiem dla obu fundacji, jednak wspólne działanie sprawia, że praca jest łatwiejsza. Efekty zaś motywują do dalszego działania.
"Organizacja zrobi wszystko, aby kontynuować dzieło ks. Isakowicza-Zaleskiego"
Wiceprezes Fundacji im. Brata Alberta Małgorzata Urbanik podkreśliła, że organizacja zrobi wszystko, aby kontynuować dzieło ks. Isakowicza-Zaleskiego.
Wszystkie nasze działania będą oparte na wartościach, jakimi kierował się nasz ksiądz prezes: empatia, pokora i służba dla drugiego człowieka – zaznaczyła. Niełatwo prowadzić prawie 40 ośrodków dziennych całodobowych na terenie całej Polski, do których każdego dnia przyjeżdża ponad 1,2 tys. osób z niepełnosprawnościami. To ogromne wyzwanie i odpowiedzialność, a mimo wszystko ksiądz prezes tworzył fundacyjną rodzinę – dodała.
Medal św. Brata Alberta przyznawany jest od 1997 roku.