9 lipca 2025 r. minie 1. rocznica śmierci wybitnego polskiego aktora, reżysera Jerzego Stuhra. Stowarzyszenie i Fundacja Unicorn, miłośnicy jego twórczości, artyści, współpracownicy oraz rodzina aktora organizują specjalny festiwal, w czasie którego chcą pokazać nieprzemijające dzieła mistrza. Gośćmi festiwalu będą m.in. Anna Dymna, Anna Radwan, Dorota Pomykała, Juliusz Machulski, Paweł Edelman, Feliks Falk, Olgierd Łukaszewicz, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Zbigniew Zamachowski oraz Łukasz Maciejewski i Maria Malatyńska.
Otwarcie "Stuhralia" Tauron Festiwalu Jerzego Stuhra poprzedzi organizowany 3 lipca 2025 r. unikalny koncert muzyki filmowej i teatralnej "Od Kilara do Kilera" pokazujący różnorodność muzyki w filmach i spektaklach Jerzego Stuhra.
Miejsce koncertu nie jest przypadkowe, gdyż to właśnie na scenie STU w 1968 roku miał miejsce debiut teatralny Artysty. Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Kameralna "Fresco Sonare" pod batutą Moniki Bachowskiej oraz aktorzy Sara Kociołek, Dominik Mironiuk, a także kompozytor muzyki filmowej Adrian Konarski. Gościem specjalnym koncertu będzie Barbara Stuhr, a ten wieczór poprowadzi Maciej Stuhr. Koncert muzyki z filmów i spektakli Jerzego Stuhra jest współfinansowany przez Miasto Kraków.
Uroczyste otwarcie w wielickiej kopalni. Seans z niespodziankami
Uroczyste otwarcie Tauron Festiwalu Jerzego Stuhra planowane jest 4 lipca w Kopalni Soli "Wieliczka". W ramach otwarcia festiwalu, po ponad 40 latach od czasu swojej premiery, kultowa "Seksmisja" w reżyserii Juliusza Machulskiego powróci do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie realizowano zdjęcia do tego filmu. Emisje poprzedzi spotkanie z reżyserem filmu Juliuszem Machulskim, odtwórcą kultowej roli "Alberta" - Olgierdem Łukaszewiczem, a także z Maciejem Stuhrem. Rozmowę poprowadzi redaktor Maria Malatyńska. Na uczestników unikalnego pokazu "Seksmisji" w komorze Warszawa czekają liczne niespodzianki związane z pobytem w świecie "Archeo".
Retrospektywa kinowa i sympozjum w Akademii Sztuk Teatralnych
Festiwalowy weekend Jerzego Stuhra wypełnią pokazy jego dzieł teatralnych i filmowych w Kinie Pod Baranami w ASP. Zobaczymy m.in. spektakl "Mieszczanin szlachcicem", "Wodzireja", "Spis cudzołożnic" oraz film "Duże zwierzę". Nie zabraknie również pokazu "Shreka" z kultową rolą dubbingową Jerzego Stuhra. Wszystkie pokazy będą okazją do rozmów z twórcami i aktorami, które poprowadzą Agnieszka Malatyńska i Łukasz Maciejewski.
W Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie odbędzie się Sympozjum "Jerzy Stuhr i Jego Mitteleuropa" poświęcone spojrzeniu zarówno na sprawy sztuki, jak i na postrzeganie relacji międzyludzkich, świata, ojczyzny i uniwersalnych wartości.
Festiwal jest również okazją do organizacji dwóch wystaw. Pierwsza z nich nosi tytuł "Ku pamięci" i pokazuje szczególne dzieła malarskie córki aktora - Marianny Stuhr. W Pałacu Krzysztofory artystka zaprezentuje kilkanaście prac, w których opowiada o swoich emocjach towarzyszących odchodzeniu taty. Druga z wystaw, na którą zaprasza krakowskie Muzeum Podgórza, nosi tytuł "Pokój Podgórzanina - Stuhrowie". Zaprezentowane zostaną na niej liczne pamiątki po wielopokoleniowej rodzinie Stuhrów, w tym bogaty zbiór osobistych pamiątek po Jerzym Stuhrze.
Festiwal "Stuhralia" to niezwykła okazja, aby wspólnie uczcić pamięć Jerzego Stuhra i zanurzyć się w jego nieprzemijającej twórczości. To święto sztuki, filmu, muzyki i teatru, które łączy pokolenia i przypomina o sile talentu oraz pasji Mistrza. Niezapomniane projekcje, spotkania z wybitnymi artystami, wyjątkowe koncerty i inspirujące rozmowy sprawiają, że każdy uczestnik będzie mógł odkryć nowe aspekty twórczości Jerzego Stuhra i poczuć jej uniwersalny wymiar. Bądź częścią tego wyjątkowego wydarzenia!
Więcej informacji, m.in. dotyczących biletów i wejściówek na poszczególne wydarzenia, znajdziecie: TUTAJ.