Organizatorzy krakowskiego festiwalu Mastercard OFF CAMERA ujawniają kolejne szczegóły programu. Znamy już pierwsze tytuły filmów, które będą prezentowane w ramach sekcji "Techno Party" i "Ahoj Przygodo!".

REKLAMA
Kadr z filmu "War Pony"

W ramach sekcji "Techno Party" Mastercard OFF CAMERA zastanawia się nad blaskami i cieniami związanymi z nieodłącznym elementem dzisiejszego świata, jakim jest rozwój technologii.

W tym roku w Krakowie w sekcji "Techno Party" będzie można zobaczyć m.in.:

  • Reżyserski duet: Kaori Kinoshita i Alain Della Negra w filmie "Perfect Boyfriend" zabiera nas w podróż do wirtualnego świata, który staje się dla wielu mężczyzn próbą ucieczki od prawdziwego życia z całym jego emocjonalnym spektrum. Wszystko za sprawą cyfrowej postaci o imieniu Rinko - atrakcyjnej, nastoletniej bohaterki popularnej w Japonii gry komputerowej.
  • Pełnometrażowy debiut młodej reżyserki Morgane Dziurla-Petit jest rozwinięciem jej krótkiego metrażu z 2019 roku. W "Excess Will Save Us" prezentowana jest oryginalna i niezwykle zabawna opowieść o plotce na temat zagrożenia terrorystycznego, która wpływa na codzienne życie mieszkańców niewielkiej wioski na północy Francji.
  • Rządowy program "Plan 75" (reż. Chie Hayakawa) ma zachęcić starzejące się japońskie społeczeństwo do podjęcia decyzji o eutanazji po siedemdziesiątym piątym roku życia. Jednym z argumentów, który służy promocji programu w zintegrowanej kampanii reklamowej jest obietnica uzyskania sporego wynagrodzenia na realizację ostatniego w życiu marzenia. Film był japońskim kandydatem do Oscara.
Kadr z filmu "Plan 75"

Wielki powrót "Kina Nowej Przygody"

Tzw. "Kino Nowej Przygody" święciło triumfy pod koniec lat 70. i w latach 80. ubiegłego wieku. Działo się to za sprawą takich twórców jak Steven Spielberg, George Lucas czy Robert Zemeckis.

Coraz częściej ten gatunek i właściwe mu chwyty odświeżają twórcy kina festiwalowego i artystycznego. Pod Wawelem w ramach sekcji "Ahoj Przygodo!" będzie można zobaczyć następujące produkcje:

Kadr z filmu "Forever Young"
  • Stella (nagrodzona za tę rolę Cezarem Nadia Tereszkiewicz), zdeterminowana dziewczyna z zamożnej rodziny, charyzmatyczna Adèle (Clara Bretheau) i równie utalentowany, co pogubiony Étienne’a (Sofiane Bennacer) w filmie cenionej europejskiej aktorki i reżyserki Valerii Bruni Tedeschi pt. "Forever Young" marzą o scenicznej karierze. Nostalgiczna opowieść z końca lat 80. pełna skrajnych często emocji o uczniach prestiżowej, francuskiej szkoły teatralnej Les Amandiers w Nanterre.
  • Emad Aleebrahim Dehkordi w "A Tale of Shemroon" wprowadza nas w świat współczesnego irańskiego społeczeństwa: jego przywiązania do ojcowizny i tradycyjnych wartości oraz dojmującej potrzeby wolności. Bracia Iman i Payar, których światopoglądowo dzieli wiele, lecz łączy ich bliska relacja, wiedzą, że po śmierci matki muszą zmienić coś w swoim dotychczasowym życiu.
  • Kolumbijskie Medellin w "Królach świata", kojarzone z narkobiznesem, korupcją i przemocą, to miejsce, które nie wybacza słabości. Do grupy nastolatków z filmu Laury Mory Ortegi los jednak w końcu się uśmiecha - jeden z bohaterów odzyskuje prawo do kawałka ziemi, który przed laty został odebrany jego rodzinie. To nieco surrealistyczna podróż w poszukiwaniu szczęścia, która ujęła krytyków i publiczność na całym świecie.
  • Rezerwat Pine Rigde z filmu "War Pony" to miejsce, w którym dwudziestokilkuletni Bill i dekadę młodszy Matho - Indianie z plemienia Lakotów - nie mają szans na świetlaną przyszłość. Walczą jednak z przeciwnościami losu, które są elementem ich codzienności: kryzys ekonomiczny, biedota, bezrobocie, dysfunkcyjne rodziny i wyzysk. To wszystko w nagrodzonym Złotą Kamerą dla najlepszego debiutu festiwalu w Cannes obrazie w reżyserii duetu: Gina Gammel i Riley Keough.

Cały program festiwalu zostanie ogłoszony na początku kwietnia. Od 28 kwietnia do 7 maja 2023 roku w czasie Festiwalu zostanie zaprezentowanych blisko 100 produkcji z 30 krajów.