Szkolne boiska w Krakowie mają otworzyć się dla mieszkańców. Jednogłośnie zdecydowali o tym radni w czasie środowej sesji. Propozycję zasad korzystania z obiektów opracowano na bazie konsultacji społecznych.

REKLAMA
Boiska w Krakowie będą dostępne dla mieszkańców (Zdjęcie ilustracyjne)

Sprawę opisuje portal miejski krakow.pl.

W Krakowie mamy ponad 150 szkół z boiskami przyszkolnymi. (...) Chcemy, by te miejsca żyły nie tylko w czasie lekcji, ale również popołudniami, w weekendy, w wakacje - powiedział podczas konferencji prasowej poświęconej dostępności boisk prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Uchwała w sprawie zasad korzystania z boisk powstała na bazie szerokich konsultacji społecznych. Przeprowadziliśmy rozmowy ze szkołami, z przedstawicielami jednostek miejskich oraz przede wszystkim z samymi mieszkańcami, aby poznać ich obawy i oczekiwania - zaznaczył prezydent.

Wśród postulatów, które pojawiły się w ankiecie elektronicznej były m.in. konieczność zapewnienia nadzoru, zorganizowania animacji na boiskach czy doprecyzowania godzin ich otwarcia po zajęciach szkolnych i w weekendy.

Pojawiły się również wątpliwości, czy dyrekcje szkół odpowiednio określą czas i zasady udostępnienia obiektów.

Dokument ma godzić różne potrzeby

Jako że szkoły mogą mieć różne plany zajęć oraz inne potrzeby dotyczące korzystania z boisk, celem było stworzenie dokumentu, który pogodzi różne potrzeby.

W projekcie uchwały wyraźnie podkreślone jest, że to dyrektor szkoły jest gospodarzem terenu i ma decydujący głos w zakresie bezpieczeństwa i harmonogramu korzystania z obiektów.

Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie korzystać z boisk w godzinach określonych przez szkołę, przy czym te godziny powinny być ustalone tak, aby zapewnić szeroki dostęp do obiektu oraz bezpieczeństwo i porządek na terenie szkoły. Za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży pozostających na boiskach będą odpowiadać rodzice i opiekunowie. W placówkach, które udostępnią swoje boiska, zainstalowany zostanie monitoring. Szkoły będą mogły również zawierać umowy odpłatne z podmiotami zewnętrznymi.

Te 150 boisk szkolnych to 150 możliwości na budowanie dobrych relacji rówieśniczych, międzypokoleniowych, rodzinnych i sąsiedzkich - powiedziała zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman, dodając, że to również sposób na dbanie o zdrowie najmłodszych.

Jak informował wcześniej TVP Kraków, po przegłosowaniu uchwały ma ruszyć pilotaż i mają zostać ustalone harmonogramy otwarcia boisk na pierwsze trzy miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień. Chęć otwarcia boisk miało potwierdzić około 40 proc. krakowskich szkół.