Kraków przygotowuje się na możliwie podtopienia. Działa już magazyn przeciwpowodziowy, wyznaczono listę miejsc, w których można będzie pobierać worki z piaskiem. Na najbliższe dni zapowiadane są intensywne opady deszczu.
Nad Polskę przemieszcza się niż znad Bałkanów, który przyniesie ze sobą bardzo silne opady deszczu. IMGW wydał alerty I, II i III stopnia. Najbardziej zagrożone są województwa małopolskie, podkarpackie i lubelskie.
Na podtopienia przygotowuje się Kraków
Na możliwe podtopienia szykuje się Kraków. Według informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego obserwowany jest poziom wody m.in. na wodowskazach: na Wiśle w Bielanach, na Rudawie w Balicach, na Prądniku w Ojcowie oraz na Wildze w Łagiewnikach.
Od poniedziałku, 7 lipca, strażnicy miejscy kontrolują najważniejsze cieki wodne pod kątem zanieczyszczeń zatrzymujących się na kratach. Niektóre zgłaszane do oczyszczenia.
Zarówno Zarząd Infrastruktury Wodnej, jak i Wodociągi Miasta Krakowa na bieżąco usuwają ewentualne zatory mogące utrudniać spływ wód opadowych.
Magazyn przeciwpowodziowy w Krakowie
Władze miasta poinformowały, że Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy, znajdujący się przy ul. Siwka 6 na krakowskim Łęgu, został wyposażony w sprzęt i materiały do walki z powodzią i podtopieniami. W przypadku wystąpienia zagrożenia, magazyn zostanie uruchomiony i będzie działał całodobowo. Z jego zasobów mogą korzystać nie tylko służby, ale i mieszkańcy.
W magazynie zgromadzono m.in. pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie i koce.
Tu zgromadzono worki z piaskiem
Miejski serwis krakow.pl poinformował, że do wyznaczonych punktów dostarczono palety z workami z piaskiem. Punkty te znajdują się przy:
- ul. Udzieli przy kracie pod koleją
- ul. Olszeckiej, w Parku Zaczarowanej Dorożki
- ul. Smoleńskiego przy nr 121-125
- ul. Kłuszyńskiej - przy ul. Taklińskiego
- ul. Szastera
- ul. Laskowej
Kontakt z Centrum Zarządzania Kryzysowego
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i burzami wszystkie służby miejskie Krakowa pozostają w stanie najwyższej gotowości.
Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa działa całodobowo pod numerem telefonu: 12 616 59 99. Można tam zgłaszać informacje o zagrożeniach lub potrzebie interwencji. Dyżurni przekazują zgłoszenia do odpowiednich służb.
Aktualny poziom wód w rzekach można sprawdzać na stronie:
- hydro.imgw.pl (m.in. stan Wisły w Bielanach)
- monitoring.prospect.pl - stany mniejszych cieków wodnych
Działania przeciwpowodziowe w Krakowie
Władze Krakowa w swoim komunikacie podkreślają, że w ostatnich latach przeprowadzono w mieście szereg inwestycji przeciwpowodziowych, m.in. podniesiono i wzmocniono wały przeciwpowodziowe na rzece Serafie, rozbudowano sieć zbiorników retencyjnych, m.in. przy ulicach Banacha, Słomczyńskiego, Noblistów Polskich, Drużbackiej, Igołomskiej, Sitowiny, Borowego, Agatowej.
Sprawdź aktualne mapy pogodowe
Burze
Deszcz
Wiatr
Temperatura