W czwartek, w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), w Oświęcimiu odbędzie się Marsz Żywych, związany z wybuchem powstaniem w getcie warszawskim. Tegoroczna edycja ma szczególne znaczenie, gdyż przypada dokładnie 80 lat po wyzwoleniu Auschwitz i zakończeniu II wojny światowej.
W czwartkowe przedpołudnie prezydenci Polski i Izraela - Andrzej Duda i Isaac Herzog - spotkają się w byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz I, gdzie złożą hołd przed Ścianą Straceń i zwiedzą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów. Następnie - przed rozpoczęciem Marszu Żywych - przewidziane są spotkania z młodzieżą i ocalałymi z Holokaustu.
Wśród uczestników tegorocznego Marszu Żywych znajdzie się około 7 tys. młodych Żydów z różnych krajów, a także blisko 800 polskich uczniów. W wydarzeniu weźmie udział Pierwsza Dama Izraela Michal Herzog, prawnuk generała Dwighta Eisenhowera Merrill Eisenhower oraz były naczelny rabin Izraela Israel Meir Lau, który jako dziecko przeżył KL Buchenwald.
Ponadto w Marszu Żywych weźmie udział około 80 ocalałych z Holokaustu, w tym byli więźniowie gett i obozów takich jak Theresienstadt, Auschwitz czy Buchenwald. Wśród nich będzie także Aliza Vitis-Shomron, jedna z ostatnich żyjących bojowniczek Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim.
Trasą Marszu Żywych po raz drugi przejdzie delegacja ocalałych z ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael w 2023 roku. Organizatorzy podkreślają, że tegoroczna edycja ma na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu oraz przeciwstawienie się rosnącej fali antysemityzmu na świecie.
Plan Marszu Żywych
Marsz Żywych tradycyjnie wyruszy wczesnym popołudniem spod bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do pomnika ofiar, który znajduje się między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w byłym Auschwitz II-Birkenau. Tam odbędzie się główna ceremonia. Głos zabierze między innymi prezydent Izraela Isaac Herzog, a sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski odczyta wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.
Organizatorzy podali, że podczas głównej ceremonii wystąpi m.in. uwolniony zakładnik Hamasu Agam Berger oraz Daniel Weiss, mieszkaniec kibucu Be'eri, którego rodzice zostali zamordowani 7 października 2023 r. przez Hamas. Zagra on na 130-letnich skrzypcach, które przetrwały Holokaust i zostały przywiezione do Izraela. Podczas ceremonii wspomniane zostaną ofiary Zagłady; uczestnicy zmówią kadisz, jedną z najważniejszych modlitw w judaizmie, oraz żałobną modlitwę El male rachamim. Odśpiewają pieśń Hatikva, będącą hymnem Izraela.
Marsz Żywych jest projektem edukacyjnym, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, utworzone przez Niemców podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich, poznają historię polskich Żydów i spotykają się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Jego kulminacją jest przemarsz między byłymi obozami w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady.
Od pierwszej edycji w 1988 roku, Marsz Żywych odbywa się co roku, a uczestniczy w nim coraz większa liczba osób. Dotychczas trasę między byłymi obozami przeszło już ponad 300 tysięcy uczestników. To ważne wydarzenie, które ma upamiętniać ofiary Holokaustu i przypominać o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.
Utrudnienia w związku z Marszem Żywych
W czwartek, w związku z Marszem Żywych, na drogach w rejonie Oświęcimia wystąpią utrudnienia. Policja podała w poniedziałek, że na niektórych ulicach między Oświęcimiem i Brzezinką w godz. 8:00 - 15:00 wstrzymany zostanie ruch.
Rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka poinformowała, że tak będzie na ulicach: Więźniów Oświęcimia (od ul. Obozowej do Legionów), Leszczyńskiej i Męczeństwa Narodów; a także Ofiar Faszyzmu.
Dojazd do Brzezinki z Oświęcimia możliwy będzie od ul. Śląskiej i Spacerowej w Babicach. Dojazd do miejscowości Harmęże, Pławy i Wola z Oświęcimia będzie się odbywał przez Brzeszcze - podała.
Policjantka dodała, że może wystąpić również krótkotrwałe wstrzymanie ruchu na innych ulicach. Proponujemy kierowcom wybranie tras alternatywnych. Mieszkańców, którzy będą musieli przejechać przez wspomniane miejscowości, prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy biorących udział w zabezpieczeniu wydarzenia - powiedziała Małgorzata Jurecka.