Wielkimi krokami zbliża się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Ponad 3100 osób już podjęło decyzję, że w niedzielę 24 września ruszy na trasę jedynego w Polsce biegu górskiego, który wiedzie przez centrum dużego miasta. Zawodnicy wystartują o godz. 10.30 i będą mieli do pokonania około 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami - Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Kierowcy muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu, a pasażerowie - w kursowaniu tramwajów linii nr 0, 13, 17, 72, a także autobusów linii nr 100, 101 i 109.

REKLAMA
Kopiec Kościuszki/ Zdj. ilustracyjne

Kopiec Krakusa, Kopiec Kościuszki i Kopiec Piłsudskiego - to właśnie niezwykle miejsca w Krakowie, przy których odbędzie się 16. edycja Biegu Trzech Kopców. Dla chętnych do wzięcia udziału w biegu zostały ostatnie miejsca. Zapisywać się można jeszcze w biurze zawodów w stadionie miejskim przy Reymonta.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, zastępca dyrektora ZIS w Krakowie o Biegu Trzech Kopców

Do tego biegu przygotowywać się trzeba inaczej, ze względu na jego specyfikę i duże różnice wysokości zauważa trener biegowy Michał Ptak z którym rozmawiał reporter RMF FM, Marek Wiosło.

Uczestnicy biegu będą mieli okazję przekonać się, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale również urokliwe krajobrazy i przyrodę. Z uwagi na remont ul. Kościuszki, w tym roku nastąpiła korekta środkowej części tradycyjnego przebiegu trasy.

W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców można zdobyć nagrody pieniężne, a w kategoriach wiekowych nagrody rzeczowe - w obu przypadkach dla pierwszych trójek zawodniczek i zawodników.

Organizatorzy spodziewają się, że pobity zostanie rekord uczestnictwa z 2019 roku, gdy wystartowało 2 971 biegaczy. Limit wynosi 3,5 tysiąca, a już zgłosiło się 3 145 osób z 20 krajów świata.

Wśród zgłoszonych zawodników za faworyta należy uznać ubiegłorocznego zwycięzcę Kenijczyka Dawida Kiprono Metto. Natomiast w rywalizacji kobiet o pierwsze miejsce powinna powalczyć Mołdawianka Lilia Fiskowicz, która dwukrotnie wygrywała tę imprezę - w 2016 i 2021 roku, za każdym razem pobijając rekord trasy.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Michał Ptak, trener biegów o przygotowaniu do Biegu Trzech Kopców

Trasa biegu:

Kopiec Krakusa, ul. F. Maryewskiego, ul. Pod Kopcem, ul. Za Torem, kładka nad al. Powstańców Śląskich, ul. Dembowskiego, ul. Parkowa, Rynek Podgórski, ul. Limanowskiego, ul. Staromostowa, ul. Brodzińskiego, ul. Nadwiślańska, bulwar Podolski, ul. Rollego, most Retmański, ul. Ludwinowska, bulwar Wołyński, bulwar Poleski, bulwar Tyniecki, ul. Tyniecka, ul. Zielińskiego, ścieżka pieszo-rowerowa na moście Zwierzynieckim, ul. Malczewskiego, al. Waszyngtona, kopiec Kościuszki, al. Waszyngtona, przecięcie ul. Starowolskiej, niebieski szlak rowerowy w Lesie Wolskim, kopiec Piłsudskiego.

Cała trasa biegu ma długość ok. 13 km.

Medal dla uczestników 16. Biegu Trzech Kopców

Zmiany w organizacji ruchu drogowego:

Na czas biegu zostaną wprowadzane chwilowe przerwy w ruchu kołowym w rejonie kopca Krakusa (ul. Maryewskiego, ul. Za Torem, ul. Dembowskiego, plac Lasoty, ul. Parkowa, wschodnia strona Rynku Podgórskiego).

Ruch kołowy i tramwajowy zostanie wstrzymany na około 15 min w godz. 10.30-10.45 przy ul. Limanowskiego. Podobnie ruch kołowy zostanie wstrzymany przy ul. Staromostowej, ul. Brodzińskiego i na fragmencie ul. Nadwiślańskiej w rejonie kładki o. Bernatka).

Dalej tegoroczna trasa biegu wiedzie bulwarem Podolskim pod kładką im. o. Bernatka, ul. Rollego, mostem Retmańskim, ul. Ludwinowską, bulwarem Wołyńskim, bulwarem Poleskim, bulwarem Tynieckim, ul. Tyniecką oraz drogą pieszo-rowerową w ciągu ul. Zielińskiego i mostem Zwierzynieckim.

W godz. 10.00-12.30 zamknięta będzie łącznica z ul. Księcia Józefa w kierunku zachodnim przy moście Zwierzynieckim. Zastępczo ruch w kierunku zachodnim w ciągu ul. Księcia Józefa realizowany będzie pod mostem (pasami ruchu przeznaczonymi do wjazdu na most Zwierzyniecki) z możliwością skrętu w lewo w ul. Księcia Józefa oraz jazdy na wprost w ul. Malczewskiego (na ul. Malczewskiego wygrodzony zostanie korytarz dla ruchu kołowego z kierowaniem ruchem wahadłowo na zachodniej połowie jezdni; biegacze zajmują wschodnią połowę jezdni).

W godz. 10.30-12.30 zamknięta dla ruchu będzie ulica Starowolska, przez którą uczestnicy imprezy będą wbiegać do Lasu Wolskiego.

W związku z tym zostaną wyznaczone objazdy do ul. Księcia Józefa i ul. Królowej Jadwigi:

  • Do ul. Księcia Józefa: w kierunku wschodnim od al. 28 Lipca 1943 r. ulicami: Królowej Jadwigi, al. Focha, al. Krasińskiego, Konopnickiej, Monte Cassino, Zielińskiego, mostem Zwierzynieckim; oraz w kierunku zachodnim od al. 28 Lipca 1943 r. ulicami: Królowej Jadwigi, Junacką, Chełmską, Rzepichy i Orlą.
  • Do ul. Królowej Jadwigi: w kierunku zachodnim od ul. Jodłowej ulicami: Księcia Józefa, Orlą, Rzepichy, Chełmską, i Junacką; z Bielan z ul. Księcia Józefa ulicami: Orlą, Rzepichy, Chełmską, i Junacką.

24 września będzie obowiązywał całkowity zakaz zatrzymywania się (w godz. 6.00-12.30) przy: ul. Dembowskiego, placu Lasoty, ul. Parkowej, po wschodniej stronie Rynku Podgórskiego (oprócz karetek pogotowia), fragmencie ul. Staromostowej, ul. Brodzińskiego, fragmencie ul. Nadwiślańskiej (w rejonie kładki o. Bernatka), fragmentach ulic: Rollego i Ludwinowskiej (w rejonie mostu Retmańskiego) oraz ul. Malczewskiego.

Zmiany w komunikacji miejskiej:

Linie tramwajowe:

  • nr 0, 13, 17, 72 - w godz. ok. 10.45-11.00 mogą być chwilowo wstrzymane w rejonie Rynku Podgórskiego.

Linie autobusowe:

  • nr 100 - w godz. ok. 10.30-12.30 w kierunku kopca Kościuszki będzie obsługiwać przystanek "Malczewskiego" w tymczasowej lokalizacji, w rejonie ul. Księcia Józefa 61
  • nr 101 - w godz. ok. 10.30-12.30 w kierunku kopca Kościuszki nie będzie zatrzymywać się na przystanku "Malczewskiego"
  • nr 109 - w godz. ok. 10.30-12.30 w kierunku Bielan jechać jezdnią pod mostem Zwierzynieckim, a następnie na skrzyżowaniu skręcać w lewo w ul. Księcia Józefa. Przystanki na trasie pozostaną bez zmian.

Ponadto w godz. ok. 10.30-12.30 wystąpią chwilowe przerwy w ruchu na ul. Malczewskiego.

Rozkłady jazdy nie zostaną zmienione.

Podane godziny są orientacyjne. Zamknięcie i przywrócenie ruchu nastąpi na polecenie policji i innych służb nadzoru ruchu.