W poniedziałkowy poranek w oknie życia przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach pozostawiono noworodka. Chłopca w stanie ciężkim odebrały siostry nazaretanki, które natychmiast wezwały pogotowie. Dziecko trafiło do szpitala. To już czwarty przypadek pozostawienia dziecka w kieleckim oknie życia od 2009 roku.
Alarm w oknie życia. Szybka reakcja sióstr nazaretanek
Zaledwie kilka minut po godzinie 7 rano w poniedziałek w oknie życia prowadzonym przez siostry nazaretanki przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach rozległ się alarm. Zgodnie z procedurami, sygnał automatycznie powiadomił opiekunki okna o otwarciu drzwi. Siostry natychmiast udały się na miejsce, gdzie znalazły malutkiego chłopca - prawdopodobnie noworodka.
Jak przekazał ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas, reakcja sióstr była błyskawiczna. W oknie znajdował się mały chłopiec, prawdopodobnie noworodek. Siostry powiadomiły służby ratunkowe. Dziecko zostało zabrane do szpitala - relacjonuje ks. Banasik.
Chłopiec został przewieziony do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, gdzie trafił na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Jak informuje rzeczniczka placówki Anna Mazur-Kałuża, stan malucha był poważny. Noworodek urodził się przedwcześnie i został przyjęty w ciężkim stanie. Był m.in. wychłodzony - przekazała Mazur-Kałuża.
Okno życia - ratunek dla najmłodszych w kryzysie
Historia chłopca z Kielc to już czwarty przypadek pozostawienia dziecka w tutejszym oknie życia od momentu jego powstania w 2009 roku.
Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, które znajdziemy najczęściej przy klasztorach, szpitalach, domach dziecka czy innych instytucjach opiekuńczych. To właśnie tutaj matka lub inna osoba może pozostawić noworodka, którym nie jest w stanie się opiekować. Wszystko odbywa się bez konieczności podawania danych osobowych, bez oceniania, bez pytań - liczy się przede wszystkim dobro dziecka.
Okno życia wyposażone jest w specjalny system alarmowy. Gdy noworodek zostaje umieszczony w oknie, natychmiast uruchamiany jest sygnał.
Polskie prawo jasno określa, że pozostawienie dziecka w oknie życia jest legalne. Co ważne, matce lub osobie pozostawiającej malucha nie grozi żadna kara.
W naszym kraju działa około 160 okien życia. Choć okna życia istnieją w Polsce już od 2006 roku, liczba dzieci, które zostały w nich pozostawione, nie jest duża - i to dobra wiadomość. Statystyki pokazują, że rocznie pozostawia się w nich średnio od 5 do 10 noworodków. Od początku funkcjonowania tej inicjatywy w Polsce, czyli od momentu powstania pierwszego okna życia, uratowano w ten sposób ponad 120 dzieci.