Ponad 11-kilogramowego guza macicy usunęli lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Skala i trudność operacji pokazują, jak groźne mogą być zaniedbane choroby ginekologiczne. Specjaliści apelują do kobiet o regularne badania profilaktyczne, które mogą uratować życie.
Gigantyczny guz zagrażał życiu pacjentki
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach przeprowadzono wyjątkowo trudną operację usunięcia guza macicy o wadze przekraczającej 11 kilogramów. Zabieg był konieczny nie tylko ze względu na rozmiar zmiany, ale również powikłania, jakie wywołała - w tym monstrualną przepuklinę pępkową. Operacja trwała około dwóch godzin i wymagała współpracy zespołu ginekologów-położników oraz chirurgów ogólnych.
Jak podkreślają lekarze, guz narastał przez wiele lat, stopniowo powiększając się i prowadząc do poważnych zaburzeń anatomicznych oraz ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych.
To była macica mięśniakowata. Jej guzy doprowadziły do ogromnych zmian w organizmie pacjentki
Operacja zakończona sukcesem
Mimo ogromnej skali zabiegu operacja zakończyła się pełnym sukcesem. Lekarze nie tylko usunęli guz, ale także zoperowali rozległą przepuklinę. Dzięki profesjonalizmowi zespołu pacjentka szybko wraca do zdrowia i już następnego dnia po zabiegu mogła opuścić szpital.
To jeden z najtrudniejszych przypadków, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach - przyznaje dr Grzegorz Świercz. Dla porównania - pięć lat temu w tej samej klinice usunięto jeszcze większy, bo 25-kilogramowy guz, jednak tamta operacja była technicznie prostsza. Tym razem guz spowodował znaczne przesunięcia narządów i zaburzenia krążenia, co znacząco utrudniło zabieg.
Coraz więcej zaawansowanych przypadków
Lekarze alarmują, że podobnych przypadków jest coraz więcej. Coraz częściej pacjentki trafiają do szpitala z zaawansowanymi guzami i nowotworami w bardzo późnym stadium. Kobiety po okresie rozrodczym często przestają się badać, uważając, że skoro nie planują już dzieci, nie muszą odwiedzać ginekologa. To ogromny błąd - ostrzega dr Świercz.
Specjaliści przypominają, że system opieki zdrowotnej oferuje refundowaną cytologię raz na trzy lata, a w grupach podwyższonego ryzyka - nawet co roku. Niestety, środki przeznaczone na profilaktykę nie są w pełni wykorzystywane, ponieważ zbyt mało kobiet zgłasza się na badania.
Nowotwory atakują coraz młodsze kobiety
Niepokojące jest również to, że choroby ginekologiczne dotykają coraz młodsze pacjentki. W tym roku w kieleckiej klinice leczono między innymi 13-letnią dziewczynkę z rakiem jajnika oraz trzy kobiety przed 40. rokiem życia z rakiem endometrium - nowotworem typowym dla wieku pomenopauzalnego. Lekarze wskazują na zmieniającą się biologię chorób, na którą wpływ mają czynniki środowiskowe, styl życia, jakość żywności oraz obecność hormonów i zanieczyszczeń.
Wzrasta liczba nawrotów, a chorują coraz młodsze kobiety. Dlatego badania profilaktyczne są absolutnie konieczne - podkreślają specjaliści.
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach apelują do wszystkich kobiet, niezależnie od wieku i występowania objawów, o regularne wizyty u ginekologa. Proste badanie może uratować życie i zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym. Proste badanie może uratować życie - podsumowuje dr Grzegorz Świercz.