Bunt radnych PiS na Podlasiu. Część z nich nie poparła swojej kandydatki i w efekcie przewodniczącym sejmiku został Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi. Za to nowym marszałkiem województwa podlaskiego jest Łukasz Prokoryn z Koalicji Obywatelskiej.
PiS traci władzę w sejmiku województwa podlaskiego. Wygląda to na jawny bunt przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Jak przypomina reporter RMF FM Michał Radkowski, wczoraj doszło już do rozłamu w Prawie i Sprawiedliwości w sejmiku województwa małopolskiego. Marszałkiem miał tam zostać poseł Łukasz Kmita, ale część radnych PiS go nie poparła.
Sensacja na Podlasiu
Za to dzisiaj, na Podlasiu, kolejna sensacja, podczas wyboru nowego przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego. Radni PiS mają tam aż 15 z 30 głosów. Władzę PiS-owi mógł dać głos radnego Konfederacji, Stanisława Derehajło, byłego polityka Porozumienia, byłego członka zarządu wojewódzkiego.
Niestety kandydatka PiS zdobyła jedynie 13 głosów, a jej kontrkandydat z Trzeciej Drogi aż 17. Oznacza to, że przynajmniej dwa głosy oddali na niego radni PiS. W efekcie Cezary Cieślukowski (Trzecia Droga) został wybrany we wtorek na przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego nowej kadencji.
Podobnie było z wyborem marszałka województwa. Kandydat PiS znów zdobył 13 głosów, Łukasz Prokorym z KO - 16. I to on będzie nowym marszałkiem.
Wcześniej - w jawnym głosowaniu - radni odrzucili wniosek złożony przez marszałka województwa Artura Kosickiego (PiS) o przerwanie sesji po ślubowaniu radnych i przeniesienia jej pozostałej części (w tym wyboru przewodniczącego) na sesję w połowie czerwca. Kosicki wniosku nie uzasadnił. Za odrzuceniem tego wniosku zagłosowali wszyscy radni KO i Trzeciej Drogi oraz dwoje radnych PiS.
Kim jest Cezary Cieślukowski
Cieślukowski to doświadczony samorządowiec, w minionej kadencji wiceprzewodniczący sejmiku, w przeszłości również wojewoda suwalski. W ostatnim czasie powołany został na prezesa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Był liderem Trzeciej Drogi w jednym z okręgów w kwietniowych wyborach samorządowych do sejmiku. Jego kontrkandydatką w wyborach na przewodniczącego była Wanda Mieczkowska, zgłoszona przez PiS
Po wyborze Cieślukowski dziękował za oddane na niego głosy. "Pierwszy raz pełnię tę zaszczytną funkcję i obiecuję, że będę tym przewodniczącym, który (...) ma przede wszystkim organizować pracę sejmiku i prowadzić skutecznie obrady. Mam nadzieję, że wszyscy państwo będziecie przekonani, że głos, który zechcecie wyrazić w debacie nad sprawami województwa, będzie przeze mnie wam umożliwiony" - mówił nowy przewodniczący.
Wybory w 2018 roku
W wyborach do podlaskiego sejmiku w 2018 roku również PiS zdobyło najwięcej mandatów - 16, KO miała ich 9, PSL - 5. Większość miała i zarząd tworzyła Zjednoczona Prawica.
Władzę udało się jej utrzymać przez całą kadencję, choć na jej koniec klub radnych PiS liczył jedynie dwanaście osób, ale w głosowaniach był wspierany przez część radnych niezależnych, tych na koniec kadencji było pięciu.
Przewodniczącym sejmiku był wówczas Bogusław Dębski, który radnym został z listy PiS, ale kadencję kończył jako radny niezależny