"Uruchomienie decyzji" w sprawie odblokowania granicy polsko-ukraińskiej zapowiedzieli w Kijowie szefowie resortów spraw zagranicznych Radosław Sikorski i Dmytro Kułeba. Polski minister zapewnił, że pod koniec dekady Ukraina może być członkiem Unii Europejskiej "w swoich międzynarodowo uznanych granicach".

Odblokowanie granicy polsko-ukraińskiej, na której od początku listopada trwa protest przewoźników, było jednym z tematów piątkowego spotkania Radosława Sikorskiego z Dmytro Kułebą.

Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji

Między sąsiadami zawsze są jakieś sprawy do załatwienia; i te związane z historią, i te związane ze sprawami bieżącymi. Dlatego przywiozłem ze sobą polskich wiceministrów transportu i rolnictwa. Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji tak, żeby na handlu i transporcie wszyscy skorzystali. I myślę, że to, co sobie powiedzieliśmy, może prowadzić do znalezienia rozwiązań - oświadczył Sikorski na wspólnej konferencji z Kułebą.

Wcześniej szef ukraińskiej dyplomacji poinformował, że blokada granicy była omawiana podczas rozmów z Sikorskim.

Zaczęliśmy od konieczności rozwiązania problematycznych kwestii we wzajemnych relacjach. Chęć rozwiązania tych kwestii jest po obu stronach i na Ukrainie i w Polsce. Trzeba siadać i konkretnie rozmawiać, by znajdować wyważone, prawnie umocowane decyzje - powiedział ukraiński minister.

Dotyczy to przede wszystkim blokowania granicy ukraińsko-polskiej przez polskich przewoźników oraz kwestii eksportu ukraińskiej produkcji spożywczej do Polski. Są to sprawy delikatne, rozumiemy to, ale decyzje powinny zostać podjęte jak najszybciej. Pierwszym krokiem, który należy uczynić, jest odblokowanie granicy; sytuacja, gdy nad ukraińsko-polskimi, przyjaznymi stosunkami wisi cień zablokowanej granicy, jest niedopuszczalna i szkodliwa - zaznaczył Kułeba.

Ukraina pod koniec dekady w Unii Europejskiej

Żaden kraj nie ma prawa napadać na sąsiednie państwo, Polska jednoznacznie staje po stronie napadniętej ofiary - oświadczył szef polskiej dyplomacji. Jak podkreślił w Kijowie Radosław Sikorski, strategia naszego kraju wobec Kijowa nie zmienia się - Polska uważa, że "Ukraina powinna tę wojnę wygrać, a Putin ją przegrać i pod koniec dekady chcemy, aby Ukraina w swoich międzynarodowo uznanych granicach była członkiem Unii Europejskiej i ważnym partnerem Polski, już jak członek tej samej europejskiej rodziny".

Polska jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy; teraz, gdy jest na froncie impas, ta sytuacja jest testem tej przyjaźni - dodał Sikorski. Zdajemy sobie też sprawę, że jeśli Ukraina wygra, to wzmocni morale nie tylko samej Ukrainy, ale też całego wolnego świata, toteż Ukraina musi wygrać - zaznaczył.

(Prezydent Rosji Władimir) Putin kompletnie nie rozumie psychiki wolnych ludzi i pomylił się w ocenie swych szans w tej wojnie - oznajmił Sikorski.

Czas europejskich imperiów należy do przeszłości. To jest, uważam, ostatnia kolonialna wojna w Europie i ona się musi skończyć, a my w Polsce uważamy, że jej wynik powinien być następujący: Rosja powinna przegrać, a Ukraina wygrać i w tej sprawie, niezależnie od tego, kto będzie sprawował władzę w Polsce, jak pan widzi, jesteśmy zjednoczeni - powiedział szef polskiego MSZ.

Podczas wystąpienia obu ministrów w Kijowie zawyły syreny alarmowe, nawołując mieszkańców do ukrycia się w schronach w obawie przed atakiem powietrznym Rosji. Wizyta Sikorskiego na Ukrainie jest jego pierwszą podróżą zagraniczną po objęciu stanowiska szefa MSZ.

Ten alarm lotniczy, który państwo słyszycie, to jest powód, dla którego tu jestem. To jest kompletnie nie do zaakceptowania, aby sąsiedni kraj napadał na sąsiada pod jakimkolwiek pretekstem i bombardował miasta, niszczył całe prowincje, wywoził dzieci, przygotowywał się do unicestwienia sąsiada, który nie zrobił mu nic złego. W tej tytanicznej walce Polska jest po waszej stronie - zwrócił się Sikorski do Kułeby.

Sikorski: Ukraina jest inspiracją dla Polski i całej Europy

Polski minister zaznaczył, że Ukraina jest krajem europejskim, a Ukraińcy są wolnym narodem, który chce żyć w demokracji i sam wybrał zachodni kierunek rozwoju.

Macie prawo do tego wyboru i tego waszego prawa będziemy wam pomagać bronić. Żeby nikt nie schodził do schronów, dlatego że pan Putin marzy o odbudowie rosyjskiego imperium - podkreślił.

Sikorski pogratulował także Ukrainie rozpoczęcia negocjacji o członkostwie w Unii Europejskiej. 

Gratuluję otwarcia negocjacji z Unią Europejską. Myślę, że nowy premier Polski Donald Tusk miał w tym swój udział. Znajdziecie w nim też przyjaciela wolności i przyjaciela Ukrainy - powiedział.

Przemawiając na konferencji z Kułebą Sikorski oddał hołd bohaterom Kijowa i całej Ukrainy mówiąc, że jest ona inspiracją dla Polski i całej Europy.

Chcę oddać hołd bohaterom tego miasta i waszego kraju. Jesteście inspiracją dla Polski i całej Europy i mam nadzieję, że prędzej czy później w Moskwie dojdą do wniosku, że rozpętanie tej okrutnej wojny było błędem i że jest ona dla Rosji nie do zwyciężenia i że wobec tego trzeba iść po rozum do głowy - powiedział.

Polska nadal będzie aktywnie pomagać Ukrainie

Otrzymałem zapewnienie od ministra Sikorskiego, że Polska nadal będzie aktywnie pomagać Ukrainie i chcę, by każda polska rodzina wiedziała, że my na Ukrainie jesteśmy bezgranicznie wdzięczni za całą pomoc udzieloną przez Polaków w najtrudniejszym momencie naszej historii. Ukraińcy zawsze będą za to wdzięczni. I za objęcia dla naszych uchodźców i za wsparcie wojskowe, którego państwo polskie udzieliło Ukrainie - oświadczył Dmytro Kułeba.

Ukraiński minister zwrócił uwagę, że Sikorski przybył na Ukrainę w ramach swojej pierwszej wizyty zagranicznej po objęciu stanowiska szefa polskiej dyplomacji.

Oczekiwaliśmy na wizytę Radka, by omówić wszystkie kwestie wzajemnych stosunków, dlatego właśnie przed chwilą zakończyliśmy szczegółową, szczerą i przyjazną rozmowę. Omówiliśmy wszystkie problemy i mamy odczucie i zrozumienie, że wraz z nowym rządem Polski i w szczególności z ministrem Sikorskim (...) pomiędzy Ukrainą i Polską będzie odbywał się bardzo treściwy, poważny dialog - podkreślił Kułeba.

Kułeba: Ukraińcy i Polacy wiedzą, jak rozwiązywać problemy

My, Ukraińcy i Polacy wiemy, jak rozwiązywać problemy. Wiemy także, jak pokonywać Moskwę. Od Orszy do Cudu nad Wisłą. Jestem przekonany, że w XXI wieku ta sławetna historia wzajemnych, wspólnych zwycięstw Ukrainy i Polski zostanie uzupełniona nowymi zwycięstwami. Nie tylko nad rosyjską agresją, ale i w misji historycznej zjednoczenia Europy - powiedział szef MSZ Ukrainy.

Kułeba poinformował, że rozmawiał z Sikorskim o dążeniach swojego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

Radek podzielił się doświadczeniem Polski na tej drodze i wnioskami, które Polska wyciągnęła z własnego procesu przyłączania się do UE; to było bardzo korzystne i za to dziękuję. Będziemy prowadzić bardzo szczegółowy dialog na ten temat - zaznaczył.