„Są geny, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się otyłości. Natomiast nie jest to jedyny czynnik, który za to odpowiada” – mówiła w rozmowie z RMF FM Katarzyna Turek-Kawecka, dietetyk kliniczny, psychodietetyk oraz technolog żywności. W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” mówiliśmy właśnie o otyłości. Co sprzyja występowaniu otyłości? Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Nasza ekspertka odpowiadała na pytania internautów.
Otyłość i nadwaga, to nie jest to samo. Natomiast zarówno jedna, jak i druga nie jest wskazana. Są to sytuacje, kiedy nasza masa ciała jest wyższa, niż powinna być. Nadwaga jest mniejszym stopniem otyłości, natomiast otyłość jest bardziej poważnym problemem, kiedy BMI naszego organizmu wynosi powyżej 30 jednostek - tłumaczyła Katarzyna Turek-Kawecka. Co ważne. Wraz ze wzrostem BMI zwiększa się ryzyko wszystkich chorób metabolicznych - przestrzega dietetyk.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Są geny, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się otyłości. Natomiast nie jest to jedyny czynnik, który za to odpowiada. Są osoby, które mają gen otyłości i są bardzo szczupłe i są osoby, które są bardzo otyłe nie mając genu otyłości. Bardziej dziedziczne, niż zdolności do pojawienia się otyłości są nasze zwyczaje żywieniowe i te związane z aktywnością fizyczną - dodaje Katarzyna Turek-Kawecka.