W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się hemofilią. Jakie badania potwierdzają lub wykluczają tę chorobą oraz które z krwawień mogą zagrażać życiu? Między innymi na takie pytania odpowiadała dr Joanna Zdziarska, hematolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Gdy u pacjenta występują krwawienia musimy wykluczyć u niego różne skazy krwotoczne, m.in. zbadać poziomy czynników krzepnięcia - wyjaśnia dr Joanna Zdziarska, hematolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Najbardziej boimy się krwawień śródczaszkowych, wewnętrznych w obrębie klatki piersiowej, jamy brzusznej oraz krwawień pooperacyjnych, a także występujących w obrębie gardła i szyi, które mogą się skończyć uduszeniem - dodaje dr Zdziarska.
Ekspertka wyjaśniała także, co może oznaczać duża podatność na siniaki - Jeżeli nagle człowiek zaczyna się bardzo mocno siniaczyć, pojawiają się duże krwiaki, wtedy na pewno konieczna jest diagnostyka, gdyż może to być objawem skazy krwotocznej albo jakiegoś innego schorzenia, np. choroby nerek czy wątroby - tłumaczy ekspertka.
Inne pytania, na jakie odpowiadał nasz ekspert:
- Czy mając hemofilię można zrobić tatuaż?
- Czy dzieci chore na hemofilię mogą bez przeszkód uprawiać sport?
- Czy duża podatność na siniaki wskazuje na jakąś chorobę krwi i jak można to sprawdzić?
Cały wideoczat jest dostępny tutaj: