W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmowaliśmy się chorobami żył. Naszym ekspertem był dr Łukasz Paluch, chirurg naczyniowy.
Choroby żył dotykają pacjentów obojga płci w różnym wieku. W wielu przypadkach są to predyspozycje genetyczne. Mimo że układ żył u obojga płci jest taki sam, to tego typu dolegliwości u kobiet przed 35. rokiem życia pojawiają się znacznie częściej. Mają na to wpływ nie tylko hormony wydzielane przez organizm kobiety w sposób naturalny w trakcie ciąży bądź cyklu menstruacyjnego, ale również coraz częściej stosowane środki hormonalne (np. w związku z antykoncepcją). Najczęstsze choroby żył to: przewlekła niewydolność żylna, żylaki kończyn dolnych, zapalenia żył, zespół pozakrzepowy.
Przewlekła niewydolność żylna
Przewlekła niewydolność żylna, to zespół objawów związanych ze słabym powrotem krwi od stóp do serca. Objawy uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby - typowe to m.in.: uczucie ciężkości kończyn, uczucie bólu (wzdłuż przebiegu żyły), występowanie tzw. zespołu niespokojnych nóg, uczucie kłucia, mrowienia, drętwienia, cierpnięcia, palenia skóry, obrzęki, żylaki, powikłania skórne, zastój żylny, a nawet owrzodzenia.
Żylaki kończyn
Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych - żyły są poskręcane, z workowatym poszerzeniem lub wrzecionowatym wydłużeniem z niewydolnością zastawek żył powierzchownych i przeszywających. Prawidłowo funkcjonujące zastawki (elastyczne struktury wewnątrz żyły) nie pozwalają na cofanie się krwi żylnej na obwód. Niewydolność zastawek powoduje odwrócenie kierunku przepływu krwi - tzw. refluks (zaburzenie odpływu, zastój krwi, wzrost ciśnienia).
Zapalenie żył
Zapalenie żył, to stan zapalny ściany żyły, któremu towarzyszy wytworzenie się zakrzepu. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Polega ono na podaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwzakrzepowych lub trombolitycznych (środki te mają zdolność rozpuszczania zakrzepu w żyle). Najbardziej uciążliwe objawy to ból i - najczęściej - niesymetryczny obrzęk kończyn. Objawy miejscowe: bóle spoczynkowe (ból narasta przy chodzeniu lub staniu, a ustępuje przy unieruchomieniu) i obrzęki
Zespół pozakrzepowy
Zespół pozakrzepowy, to zespół niewydolności pompy mięśniowej goleni, najczęstsze następstwo nieleczonego lub leczonego w sposób nieprawidłowy zapalenia żył głębokich. Do najczęstszych objawów zaliczyć można: odczyn zapalny skóry (często z owrzodzeniem), świąd skóry z towarzyszącym bólem, obrzęk kończyny, żylaki wtórne, mocne kurcze goleni, przebarwienia skóry. Ostatnim etapem choroby jest pojawienie się owrzodzeń. Jeżeli chodzi no leczenia, to w ostrych stanach w grę wchodzi usunięcie skrzepliny, udrożnienie naczynia i przywrócenie niezaburzonego przepływu krwi. W przewlekłych stosuje się kompresoterapię, leki poprawiające odpływ chłonki. Ważna jest też miana stylu życia.