W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie" zajmujemy się ubocznymi skutkami, jakie u dzieci i młodzieży spowodowała pandemia koronawirusa. Do Waszej dyspozycji w środę będą eksperci. Możecie telefonicznie skonsultować się z: lek. Piotr Staszak - pediatra i z-ca dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, Izabela Skotnica - fizjoterapeutka, Elżbieta Piątek - psycholog z Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dziecięcej krakowskiego Szpitala św. Ludwika, a także dr Ewa Rusak, lekarz pediatra z Oddziału Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Okoliczności lockdownu w sposób drastyczny spowodowały przyrost liczby otyłych dzieci i młodzieży. Po upływie ponad roku zajęć zdalnych, wielu godzinach spędzonych biernie przed komputerem, z częstym podjadaniem wielu uczniów zauważyło u siebie zwiększenie masy ciała.
Do tego mała aktywność fizyczna wpłynęła m.in. na powstanie lub pogłębienie się wad postawy. Ponadto, do szpitali trafiło też więcej dzieci z cukrzycą.
Lockdown nasilił też problemy okulistyczne. Dzieci zaczęły uczyć się zdalnie, a tym samym patrzeć na ekrany komputerów, tablety i telefony komórkowe częściej i dłużej niż przed pandemią Covid-19.
Telefoniczny dyżur ekspertów
Od 10:00 do 11:00 - pediatra/diabetolog dr Ewa Rusak;
Od 11:00 do 12:00 - fizjoterapeuta Izabela Skotnicka;
Od 12:00 do 13:00 - psycholog Elżbieta Piątek;
Od 13:00 do 14:00 - pediatra Piotr Staszak;
Pandemia doprowadziła też do tego, że dostęp do lekarzy (w tym POZ) był utrudniony i tego, że rodzice i opiekunowie bali się pójść z dzieckiem do lekarza czy na badania. Wszystkie dolegliwości powinny być skonsultowane ze specjalistą, bo wszystkie one mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój młodego organizmu.