Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn i jeden z najczęstszych u kobiet. Ma najwyższe wskaźniki śmiertelności. Często do momentu, kiedy choroba jest w zaawansowanym stanie, nie daje żadnych objawów. O tym groźnym nowotworze będziemy mówili w środowym cyklu Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM. Do Waszej dyspozycji będzie nasz ekspert - dr Izabela Chmielewska z Katedry Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii UM w Lublinie.

REKLAMA
Na pytania słuchaczy odpowie dr Izabela Chmielewska
>> TELE DYŻUR EKSPERTA <<

W środę na Wasze pytania między 12:00 a 13:00 odpowiadać będzie ekspert - doktor Izabela Chmielewska z Katedry Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dzwońcie pod 12 200 00 10.

Problem polega na tym, że rak płuca często we wczesnym stadium zaawansowania nie daje żadnych objawów. A objawy, które są bardzo charakterystycze, pojawiają się zwykle dość późno, gdy nie jest już możliwe wyleczenie.

Ponadto jest to nowotwór o bardzo złym rokowaniu. W Polsce 5 lat po rozpoznaniu tej choroby przeżywa niewiele ponad 10% chorych. W związku z tym, stanowi on główną przyczynę zgonu z powodu chorób nowotworowych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Od niedawna w Polsce więcej kobiet umiera rocznie z powodu raka płuca, niż z powodu znacznie częściej występującego raka piersi.

Na raka płuca od lat najczęściej chorują palacze papierosów. Onkolodzy zwracają jednak uwagę, że to się ostatnio zmienia. Na ten wyjątkowo groźny nowotwór coraz częściej cierpią także osoby, które nigdy nie paliły papierosów. Jeszcze bardziej niepokojące jest, że są wśród nich osoby młode, jeszcze przed czterdziestym, a nawet trzydziestym rokiem życia, które nawet nie były narażone na bierne palenie.