Najczęstsze wątpliwości dotyczące szczepionek będziemy rozwiewać w tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie". Najwięcej pytań związanych jest oczywiście z preparatem przeciwko koronawirusowi. Pojawią się oczywiście jednak też informacje o innych szczepionkach. Czekamy też na Wasze wątpliwości, które przekażemy naszym ekspertom.

REKLAMA
Zdj. ilustracyjne

Kto powinien odłożyć szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Nie należy szczepić osoby aktualnie chorej. Jeżeli ktoś jest przewlekle chory i jest akurat w stanie zaostrzenia choroby, powinien poczekać - podpowiada specjalista chorób zakaźnych profesor Ernest Kuchar. Mówimy tu na przykład o cukrzycy albo o astmie. Najważniejsze przeciwskazanie stanowi przebycie ciężkiej reakcji uczuleniowej, którą nazywamy reakcją anafilaktyczną, po leku, innym szczepieniu czy nawet po pokarmie. To są reakcje rzadkie, występują z częstością raz na milion, ale stanowią zagrożenie życia. Można oczywiście zareagować i wyprowadzić pacjenta z takiego stanu, jednak są to reakcje poważne, zwłaszcza jeżeli towarzyszą jej duszności, spadek ciśnienia tętniczego, zwłaszcza tuż po narażeniu na antygen. Reakcja anafilaktyczna stanowi przeciwskazanie do szczepienia, przynajmniej w pierwszym rzucie. Być może w przyszłości będzie stworzona specjalna ścieżka szczepienia takich osób w specjalnych warunkach - podkreśla profesor Kuchar.

W szczepionce zwykle nie uczulają składniki aktywne, a zawarte w niej dodatki. Jeżeli ktoś miał ostrą reakcję alergiczną na któryś z nich, powinien przed szczepieniem skonsultować się z alergologiem.
prof. Ewa Czarnobilska - alergolog z zespołu ekspertów ds. szczepień przeciw Covid-19

Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą być szczepione przeciwko koronawirusowi?

Profesor Ernest Kuchar odpowiada, że kobiety z obu tych grup mogą być szczepione przeciwko Covid-19. Amerykańskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało rekomendację, żeby kobietom ciężarnym nie odmawiać szczepienia, jeżeli o nie występują. Na moim oddziale jest koleżanka, która pracuje wśród pacjentów zakażonych koronawirusem, i ona chce się zaszczepić. Koronawirus może być tu porównany z wirusem grypy. Grypa dla ciężarnych jest problemem. Kobiety w ciąży są w grupie ryzyka zarówno cięższego przebiegu Covid-19, jak i grypy. Wobec tego: jeżeli jest narażenie, na pewno bezpieczniejsze jest zaszczepienie. Inna sytuacja jest wtedy, gdyby taka osoba pracowała zdalnie albo w ogóle nie pracowała i spędzała czas w domu. Jednak jeżeli pracuje, szczepienie na pewno jest lepsze. Znane jest też zalecenie, aby kobiety karmiące piersią szczepić wszystkimi szczepionkami - dodaje.

Jeśli ktoś w kwestionariuszu przed szczepieniem zaznaczy przykładowo, że miał kiedyś reakcję anafilaktyczną na inną szczepionkę czy lek, to wówczas zostanie skierowany na dodatkową konsultację lekarską.
prof. Ewa Czarnobilska z zespołu ekspertów ds. szczepień przeciw Covid-19

Co w 2021 zmieniło się w kalendarzu szczepień?

Bezpłatne szczepienie dla noworodków przeciwko rotawirusom to jedna ze zmian, która obowiązuje od początku nowego roku. Szczepionkę przeciwko rotawirusom dostaną dzieci w pierwszych miesiącach życia, między szóstym a dwunastym tygodniem. Okno na tę szczepionkę jest bardzo wąskie. To będzie jedna szczepionka podawana w dwóch albo trzech dawkach - tłumaczy w rozmowie z RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, czyli nauki właśnie o szczepieniach, profesor Ernest Kuchar. Co ważne, jest to szczepionka doustna o słodkim smaku, unikamy narażenie dziecka na kłucie i ból - podkreśla.

Jak przygotować się do szczepienia przeciwko koronawirusowi?

Specjaliści zwracają uwagę, żeby przed szczepieniem przeciwko Covid-19 uważnie wypełnić ankietę i przeanalizować wtedy swój stan zdrowia. Powinniśmy umożliwić lekarzowi dopytanie o szczegóły. Wypełnijmy ankietę i jeżeli cokolwiek budzi wątpliwości, przygotujmy się na pytania bardziej szczegółowo - radzi profesor Ernest Kuchar.

Lekarze dodają, że szczepiona częściej jest lewa ręka. Powód jest taki, że większość z nas jest praworęcznych. Naszykujmy się na możliwy ból ręki, tkliwość, możliwą gorączkę. Wszystko to są drobiazgi, które mijają bez żadnych następstw. W porównaniu z koronawirusem, który w kilku procentach może być chorobą śmiertelną i który sprawia że kilkanaście procent zakażonych trafia do szpitali to jest tak naprawdę nic - dodaje specjalista chorób zakaźnych.