Zdarza się, że fizjoterapia pozwala uniknąć operacji. Nie jest to możliwe, gdy dojdzie do całkowitego zerwania więzadła, nie ma technik rehabilitacyjnych, które mogłyby temu zaradzić. Rehabilitacja może jednak pomóc w razie zmian zwyrodnieniowych, powstających na skutek przeciążenia. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie ją zastosować. Dziś na Wasze pytania będzie odpowiadać fizjoterapeuta i trener osobisty Marcin Woźniak.

REKLAMA
Marcin Woźniak - fizjoterapeuta i trener personalny
>> TELE-DYŻUR EKSPERTA <<

W środę od 12:00 do 13:00 możecie porozmawiać z Marcinem Woźniakiem - fizjoterapeutą i trenerem osobistym z Olsztyńskiego Centrum Medycyny i Sportu.

Dzwońcie! 12 200 00 10

Zadbaj o aktywną przerwę w pracy - trzy proste ćwiczenia

Wystarczy kilka minut dziennie ćwiczeń, aby wzmocnić nasz organizm. Fizjoterapeuci przekonują, że krótką przerwę w pracy warto spędzić aktywnie. Oto trzy, proste ćwiczenia, które możemy wykonać np. w biurze:

Chodzenie na siedząco

Siadamy na krześle. Chodzimy w miejscu. Unosimy lewą nogę, unosimy prawą nogę. Takie ćwiczenie podwyższy nam tętno i poprawi krążenie krwi. Stańmy za oparciem krzesła albo przy wyższym stole, oprzyjmy się dłońmi tak, żebyśmy byli stabilni. Potem stajemy, wspinamy się na palce, unosimy pięty, możemy to robić równocześnie obiema nogami albo raz jedną stopą, raz drugą stopą. Najlepiej, żeby trwało to co najmniej 30 sekund, jednak wszystkie te ćwiczenia możemy robić tak długo, jak chcemy i jak długo mamy możliwości.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów przekonuje, aby wraz z każdym powtórzeniem ćwiczenia jego wykonywanie trwało dłużej. Starajmy się budować w ten sposób naszą wydolność.

JAK ZADBAĆ O AKTYWNĄ PRZERWĘ W PRACY? ZOBACZ PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA, JAKIE POLECAJĄ FIZJOTERAPEUCI

Ćwiczenie oddechowe przy otwartym oknie

Otwieramy okno, jedna ręka na klatkę piersiową, druga na brzuch. Bierzemy pełny wydech i obserwujemy nasze ręce. One mają się poruszać w górę i w dół. To ćwiczenie nie tylko dla naszego ciała, ale też dla naszej głowy, poczujemy się lepiej. Polecamy je także wtedy, gdy za oknem jest zimne powietrze.

Gdy jesteśmy osłabieni, ćwiczenia oddechowe pomagają naszemu organizmowi. Zrezygnujmy wtedy z ćwiczeń siłowych.

Ćwiczenia oddechowe na leżąco

Inspiracją do ćwiczeń oddechowych może być joga. Siadamy po turecku, gdzie rozciągamy nogi, i bierzemy głębokie wdechy nosem. Wdychamy powietrze i wypuszczamy je, obserwując ruch naszych rąk i ramion. Wszystkie ćwiczenia, w czasie których kontrolujemy oddech, koncentrujemy się, każdy z nas może wybrać coś, co lubi.