Wiosna w kalendarzu i za oknem, a wraz nią ruszył sezon pylenia! Co czeka alergików w najbliższych dniach? „W tym roku drzewa zaczęły pylić już pod koniec lutego, bo zima nie odpuszczała tak łatwo w całym kraju” – zauważa ekspertka portalu „Twoje Zdrowie”.
Pierwsze drzewa i krzewy, które uwalniają alergenny pyłek, czyli olsze i leszczyny już kończą etap pylenia. Aktualnie stężenie pyłku leszczyny jest niskie, a olszy średnie i stopniowo maleje na terenie kraju.
Osoby uczulone są jednak narażone na pyłek innych drzew, które kolejno zaczynają swoje sezony pyłkowe, w tym cisy, wierzby, topole, czy wiązy.
Pyłek tych drzew nie wywołuje silnych objawów alergicznych, ale może nasilać katar, czy kichanie u osób szczególnie wrażliwych lub uczulonych na pyłek brzozy.
PYLENIE OLSZY
Alergicy uczuleni na pyłek drzew najbardziej obawiają się kontaktu z pyłkiem brzóz, które zaczynają regularnie swoje sezony pyłkowe w pierwszej dekadzie kwietnia. W różnych częściach naszego kraju pojawiają się już w powietrzu pojedyncze ziarna tego pyłku, ale podczas Świąt Wielkanocnych nie jest spodziewany nagły wzrost stężenia pyłku brzozy.
PYLENIE TOPOLI
Przed nami kilak dni kapryśnej, zmiennej pogody, ze stosunkowo niską temperaturą powietrza, zwłaszcza w nocy, która nie sprzyja otwieraniu się kwiatostanów. Natomiast od połowy przyszłego tygodnia prognozowany jest stopniowy wzrost stężenia alergennego pyłku brzozy (najwcześniej na zachodzie Polski), który właśnie na wiosnę jest główną przyczyną kichania, lejącego kataru i świądu nosa u osób z alergią pyłkową.
W ubiegłym roku, w którym Święta Wielkanocne w połowie kwietnia zbiegły się w czasie z ograniczeniem przemieszczania się w związku z pandemią Covid-19 i intensywnym początkiem sezonu pyłkowego brzozy, z pewnością wielu alergików uchroniło się przed nasilonym objawami. Obecnie sytuacja jest nieco inna, ale należy pamiętać, że unikanie ekspozycji pyłkowej to główna zasada profilaktyki alergii wziewnej.
Osoby z alergią pyłkową są proszone o stosowanie się do zaleceń lekarskich.
Szczegółowy komunikat na stronie Polskiej Sieci Aerobiologicznej oraz na Facebook-u.