Polacy chętnie sięgają po witaminy zamknięte w kapsułkach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie suplementy diety powinno się zażywać jednocześnie. Niewłaściwe kombinacje mogą prowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych. Oto niektóre z takich interakcji, na które warto zwrócić uwagę.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Niemniej jednak, nie wszystkie suplementy diety powinno się spożywane razem, gdyż może to m.in. utrudniać ich przyswajanie.

Witamina D + witamina K

Nie należy stosować jednocześnie witaminy A i/lub E wraz z witaminą D i/lub K, ponieważ obniża to ich wchłanianie.

Witamina D i witamina K są ważne dla zdrowia kości, ale ich nadmiar może zwiększać ryzyko krzepnięcia krwi. Z kolei zbyt duża suplementacja witaminy D może wpływać na metabolizm witaminy K.

Witamina C + witamina B

Witamina C może wpływać negatywnie na przyswajanie witaminy B12, natomiast wysokie dawki witaminy B1 mogą ograniczać wchłanianie witaminy B2. Wytwarzanie witaminy B1 może być hamowane witaminą B6.

Witamina A/E + witamina D/K

Nadmiar witaminy A może być toksyczny dla organizmu, dlatego należy uważać na suplementację witaminy A, szczególnie w połączeniu z dużymi dawkami beta-karotenu.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kombinacji suplementów witaminowych, zawsze zaleca się konsultacje z lekarzem lub dietetykiem.

Lekarka: Pamiętaj o tym, zanim sięgniesz po suplementy!

Lekarze przypominają, że suplementy diety nie są lekami - są żywnością, tyle, że w bardziej skoncentrowanej formie, która ma uzupełniać ewentualne niedobory.

Suplementy diety może wyprodukować w zasadzie każdy. Efekt? Na rynek można wprowadzić niemal dowolny produkt i reklamować jako antidotum na wszelki ból. Tymczasem często trudno nawet ustalić skład takiego suplementu
lek. Maria Czarnobilska

Wiele popularnych preparatów wielowitaminowych przyjmowanych przez osoby prawidłowo odżywione nie przynosi korzyści, a zażywane w nadmiarze mogą prowadzić do dolegliwości żołądkowych - przestrzega lek. Maria Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dobierajmy więc suplementy diety zgodnie ze wskazaniem lekarza i w odpowiednich dawkach. Zazwyczaj wystarcza aktywny tryb życia i zdrowa dieta, jedzenie świeżych owoców, produktów bogatych w białko i błonnik. To, co jemy zawiera wystarczającą ilość witamin i mikroelementów - zauważa lekarka.

Źródło: diag.pl / twojezdrowie.rmf24.pl