Osteoporozie można zapobiec, tylko trzeba tylko pewne nawyki wdrożyć dużo wcześniej. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta bogata w wapń oraz unikanie używek - to trzy filary skutecznej profilaktyki osteoporozy.
Chorobę tę lekarze określają "cichym złodziejem kości", ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów, ani nie powoduje bólu. Z tego powodu osteoporoza często bywa przez chorych niezauważana, aż do momentu, kiedy gwałtownie da o sobie znać. O rozwoju osteoporozy świadczą nie tylko skłonności do złamań, ale także zmniejszenie się naszego wzrostu, co najmniej o kilka centymetrów.
Na szczęście, eksperci przekonują, że większość z nas mogłaby uniknąć tego rodzaju przykrych doświadczeń - pod pewnymi warunkami. Korzenie tej choroby tkwią w przeszłości, nieraz bardzo odległej. Osteoporoza bywa porównywana do miażdżycy, gdyż obie te choroby są podstępne i rozwijają się przez wiele lat. Ale mają one jeszcze jeden wspólny mianownik: da się im skutecznie zapobiegać! - twierdzi prof. Wojciech Pluskiewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Profilaktyka osteoporozy
Ważna jest regularna aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu, tak, żeby eksponować się na światło słoneczne, np. spacery, co najmniej trzy razy w tygodniu. Siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna znacząco zwiększają ryzyko osteoporozy.
Nie mniej ważnym elementem jest zdrowa, zbilansowana dieta, pokrywająca zapotrzebowanie organizmu m.in. na wapń, witaminy D, C, K i zawierająca izoflawonoidy (wymienionych składników dostarczają przede wszystkim: produkty mleczne, tłuste ryby, warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych). Warto dodać, że nadmiar białka, soli oraz witaminy A w diecie zwiększa ryzyko osteoporozy.
Również nadmierne spożycie alkoholu i kawy oraz palenie tytoniu należą do czynników obniżających masę kostną.
Oczywiście, są i takie czynniki zwiększające ryzyko rozwoju osteoporozy, na które nie mamy wpływu, m.in. zaawansowany wiek, wczesne zakończenie miesiączkowania - przed czterdziestką, czy rodzinna skłonność do złamań i osteoporozy.