Przepracowanie, niewyspanie, przeciążenie - to częsty problem w dzisiejszych czasach. W cyklu „Twoje Zdrowie” mówiliśmy, dlaczego odpoczynek jest tak ważny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Zdradzamy też, jak skutecznie odpoczywać. „Odpoczynek to nie powinien być luksus, tylko norma. To powinna być część każdego naszego dnia” - przekonuje lek. Agnieszka Wierzbicka-Fijołek z Oddziału Psychiatrii Szpitala św. Ludwika w Krakowie.

REKLAMA

Jak mówią specjaliści, odpoczynek to działania, które mają na celu przywrócenie równowagi. Chodzi o równowagę między czasem poświęconym na pracę a tym, w którym powinniśmy się zrelaksować - mówi lek. Agnieszka Wierzbicka-Fijołek z Oddziału Psychiatrii Szpitala św. Ludwika w Krakowie w rozmowie z Katarzyną Staszko.

I właśnie - jak przekonuje - chęcią osiągnięcia równowagi powinniśmy się kierować w wyborze sposobu na nasz odpoczynek. Jeżeli komuś w pracy brakuje aktywności, to warto w czasie odpoczynku swoje działania skierować na to. Jeżeli ktoś nie lubi aktywności intensywnej, to chociażby spacery. Jeżeli ktoś pracuje fizycznie, to czytanie książek, może hobbystycznie nauka języka, to są dobre rzeczy, żeby się zregenerować.

Warto pamiętać, że odpoczynek musi być dla nas przyjemnością. Tylko wtedy będzie efektywny i przyniesie pożądane skutki. Bardzo ważne jest to, żeby aktywność, którą podejmujemy w ramach odpoczynku była dobrowolna. To musi być to, co chcemy i lubimy robić - radzi lek. Agnieszka Wierzbicka-Fijołek.

O czym warto też pamiętać, organizując sobie wypoczynek? Z regeneracją nie czekajmy tylko na moment, kiedy jesteśmy na urlopie. Jeżeli będziemy z utęsknieniem czekać na odpoczynek wyłącznie dwa razy do roku, to sprawi, że nasz odpoczynek może być mniej efektywny. Odpoczynek to nie powinien być luksus, tylko norma. To powinna być część każdego naszego dnia - przekonuje lek. Agnieszka Wierzbicka-Fijołek.

Brak odpoczynku może mieć swoje krótkotrwałe konsekwencje, czyli po prostu zmęczenie. Oczywiście to skutkuje spadkiem wydajności pracy, ale też ma swoje konsekwencje takie, jak utrzymywanie napięcia, które może prowadzić do różnych chorób cywilizacyjnych. Może prowadzić także do wypalenia zawodowego i różnych innych zaburzeń psychicznych i do pogorszenia relacji rodzinnych - przestrzega lek. Agnieszka Wierzbicka-Fijołek. Czasem warto poświęcić czas na tzw. nic nie robienie, może poleżenie w piżamie, obejrzenie filmu, ale warto pamiętać, że taki odpoczynek na dłuższą metę nie przyniesie nam pożądanego relaksu - dodaje.

Odreagowanie na imprezie. Wolna głowa, ale organizm zmęczony

Często - zwłaszcza ludzie, którzy na co dzień mają pracę umysłową, obciążającą psychicznie - myślą, że wyjście na imprezę zakrapianą alkoholem pomoże w relaksowaniu. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Odreagowywanie na imprezach nie jest dobrym pomysłem. Organizm, do którego wlejemy za dużo alkoholu, wcale nie odpoczywa, ponieważ jest to dla niego bardzo duże obciążenie metaboliczne. I mimo że nam się wydaje, że prześpimy potem kilka czy kilkanaście godzin, to nie jest dobry odpoczynek. Organizm wtedy ciężko pracuje, żeby się tego alkoholu pozbyć. W dodatku takie ryzykowne zachowania weekendowe mogą prowadzić do rozwinięcia choroby alkoholowej.