Za podstawową pomoc medyczną w weekendy, święta i w nocy odpowiadają gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Z pomocy lekarza i pielęgniarki można skorzystać m.in. w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
NFZ podał, że w dni świąteczne w razie przeziębienia, bólu brzucha czy gorączki można szukać pomocy w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte od 18.00 do 8.00 następnego dnia i całodobowo w weekendy i święta.
By tam się dostać, nie są potrzebne skierowania i wcześniejsze rezerwacje, nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego pacjenta przyjmie każda placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, nawet poza jego miejscem zamieszkania.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać m.in.
- w razie nagłego zachorowania,
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia,
- gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia,
- istotnego uszczerbku na zdrowiu,
- gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
TUTAJ ZNAJDZIESZ MAPĘ PUNKTÓW NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ
W ramach wizyty w placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, pacjentowi przysługuje:
- porada lekarska,
- zabiegi pielęgniarskie,
- zwolnienie lekarskie oraz e-recepty na potrzebne leki.
Nie jest możliwe natomiast odbycie wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoznanym leczeniem, uzyskanie recepty na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą, a także uzyskanie zaświadczenia o stanie zdrowia.
W razie zagrożenia zdrowia lub życia...
Fundusz zaznaczył, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe (SOR).
SOR-y i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich, których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki oraz podjęcia leczenia.
O kolejności przyjęć pacjentów na SOR-ach nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny podczas tzw. triażu. Triaż pozwala ocenić pilność udzielenia pomocy medycznej.
Do SOR-u pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca zamieszkania. Pomoc medyczna w izbach przyjęć i w szpitalnych oddziałach ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego czy u lekarza poradni specjalistycznej.
Adresy i dane kontaktowe do SOR-ów i izb przyjęć są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.
W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego. Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych.
Gdy rozboli ząb...
W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem można skorzystać z dyżuru stomatologicznego. Placówki udzielają pomocy doraźnej w dni powszednie od 19.00 do 7.00 dnia następnego. Natomiast w soboty, niedziele i dni wolne od pracy całodobowo.
TUTAJ ZNAJDZIESZ MAPĘ PLACÓWEK ŚWIADCZĄCYCH DORAŹNĄ POMOC DENTYSTYCZNĄ