Zamknięcie szkół z powodu epidemii Covid-19 nasiliło epidemię otyłości wśród dzieci, a także liczne wady postawy – ostrzegają lekarze. Tym tematem zajmujemy się w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". W środę możecie zadać pytanie Magdalenie Gawlikowskiej-Konik, fizjoterapeutce z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie.

REKLAMA
Fizjoterapeutka z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie - Magdalena Gawlikowska-Konik

Podczas siedzenia w domu z powodu pandemii pojawia się wiele czynników ryzyka, które mogą sprzyjać tyciu. Chodzi przede wszystkim o brak ruchu, który teraz znajduje się u podstaw piramidy zdrowego żywienia. Siedzenie w domu sprzyja także podjadaniu - zwłaszcza wysokokalorycznych przekąsek, jak chipsy, czy czekolada.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Żadna inna choroba przewlekła nie jest aż tak bardzo rozpowszechniona wśród populacji dzieci w wieku szkolnym.

Zamknięcie szkół z powodu epidemii Covid-19 nasiliło epidemię otyłości wśród dzieci czy wady postawy – ostrzegają lekarze. O tym problemie mówimy dziś w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM".

Na Wasze pytania będzie odpowiadała fizjoterapeutka z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie - Magdalena Gawlikowska-Konik.

Możecie dzwonić w środę 15 grudnia w godz. 10:00-11:30 pod numer 12 2 000 010.

Wśród głównych przyczyn otyłości wśród nastolatków raport Światowej Organizacji Zdrowia wymienia:

  • Słodzone napoje zbierają żniwo otyłości i nadwagi
  • Warzywa i owoce wciąż zbyt rzadko na talerzach
  • Brak aktywności fizycznej
  • Siedzący tryb życia

    Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

    „Mamy 50 proc więcej pacjentów, niż było ich do tej pory” – zauważa w rozmowie z RMF FM dr Grażyna Spychałowicz – Brol z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie