Coraz cieplejsze dni zachęcają do wycieczek w zielone tereny. Tymczasem – jak przypominają eksperci – im wyższa temperatura – tym większa aktywność kleszczy. Część z nich przenosi groźne dla człowieka choroby. Które z nich występują w Polsce oraz w jaki sposób bezpiecznie usunąć kleszcza – wyjaśnia dr hab. n. med. Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych.

REKLAMA

Tereny łąk, zarośli i lasów. To ulubione miejsca zamieszkiwane przez kleszcze. Ich aktywność zależy od temperatury otoczenia. Największa jest w okresach: maj - czerwiec oraz wrzesień - październik.

Część z tych pajęczaków może przenosić choroby zakaźne. W Polsce są to: borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartoneloza, babeszjoza, erlichioza (anaplazmoza), kleszczowe zapalenie mózgu, a także riketsjozy z grupy gorączek plamistych.

Zgodnie z aktualnymi danymi epidemiologicznymi, największe znaczenie mają dwie choroby: borelioza z Lyme, której ponad 20 000 przypadków zgłoszono w Polsce, w tym 294 przypadki neuroinfekcji w 2019 roku, oraz kleszczowe zapalenie mózgu - zgłoszono 265 zachorowań.

W jaki sposób rozpoznają swoje ofiary?

Kleszcze rozpoznają swoje ofiary po zapachu, ciepłocie ciała oraz wydychanym dwutlenku węgla. Szukają na człowieku miejsca pokrytego cienką skórą, wilgotnego i dobrze ukrwionego. Najchętniej wybierają miejsca pod kolanami, pod pachą, kark oraz obszary u nasady włosów.

Czy ukłucie przez kleszcza boli?

Ukłucie przez kleszcza jest bezbolesne. Podczas wkłuwania aparatu gębowego wydziela on substancje znieczulające, dlatego osoba, na której żeruje kleszcz najczęściej o tym nie wie i odkrywa pajęczaka przypadkowo.

Jak się chronić?

Zapobieganie ukłuciom przez kleszcze polega na unikaniu pobytu na terenach zwiększonego ryzyka, gdzie kleszcze występują często, szczelnym osłonięciu skóry odpowiednim ubraniem z długimi rękawami, długimi spodniami, wysokimi skarpetami naciągniętymi na nogawki, butami z wyższą cholewką i zakładaniu czapki z daszkiem lub kapelusza, które chronią przed bezpośrednim kontaktem kleszcza ze skórą.

Można też stosować repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze, zawierające DEET lub permetrynę, które należy rozpylać na ubranie i odsłoniętą skórę, z wyjątkiem twarzy (permetrynę stosuje się tylko na ubranie).

Po każdym powrocie z terenów łąkowo-leśnych konieczna jest dokładna kontrola całej skóry, zwłaszcza pachwin, pach, okolic za małżowinami usznymi i fałdów skórnych.

Jak usunąć kleszcza?

W przypadku zauważenia kleszcza na ciele należy go jak najszybciej usunąć. Następnie trzeba oczyścić i zdezynfekować miejsce ukąszenia oraz obserwować to miejsce przez następny miesiąc, a nawet dłużej.

W razie pojawienia się jakichkolwiek objawów lub silnych obaw związanych z ukłuciem warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Najlepiej jest usunąć kleszcza mechanicznie, na przykład za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Najważniejsze jest uchwycenie go za głowę możliwie jak najbliżej skóry oraz uniknięcie uciśnięcia tułowia.

Za pomocą pęsety (najlepiej zakrzywionej) uchwyć kleszcza za główkę jak najbliżej skóry. Usuń kleszcza poprzez pociąganie go jednostajnym ruchem pionowo do góry

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poleca, by kleszcza wyciągać bez ruchów rotacyjnych, ciągnąc go prostopadle do skóry, w kierunku przeciwnym do ułożenia aparatu gębowego, stopniowo zwiększając siłę.

Miejsce wkłucia można umyć wodą z mydłem, a następnie zdezynfekować ranę za pomocą 70% alkoholu lub jodyny. Powinno się także umyć ręce oraz zdezynfekować pęsetę użytą do zabiegu.

Czytaj więcej na portalu Medycyna Praktyczna