W przypadku nagłego zachorowania, sytuacji zagrażającej życiu, czy zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. To najczęstsze powody wizyty na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Tymczasem kolejki na SOR-ach to zmora pacjentów. Dowiedz się od czego zależy, jak szybko uzyskasz pomoc.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego należy się zgłosić w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. "Jest to stan, który wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Którego bezpośrednim skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia" - czytamy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowie.

Kiedy zgłosić się na SOR?

Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce, gdzie ratuje się życie, ale też udziela pomocy w wielu poważnych przypadkach medycznych. Na SOR powinniśmy się zgłosić na przykład gdy:

  • doznaliśmy urazu, mieliśmy wypadek (np. zranienie, złamanie)
  • nagle źle się poczuliśmy i podejrzewamy zawał, udar, mamy problemy z oddychaniem
  • przychodnia nie może udzielić nam pomocy, a nasz stan wskazuje na to, że nie możemy czekać.

Czym jest triaż?

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To personel medyczny, na podstawie wstępnej oceny stanu zdrowia pacjentów, decyduje komu trzeba udzielić pomocy medycznej w pierwszej kolejności.

Na SOR-ach prowadzi się tzw. triaż, który przeprowadza pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz. W trakcie triażu, zostaniemy przydzieleni do jednej z pięciu kategorii, w zależności od stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej.

NFZ na swojej stronie opisuje pięć kategorii pilności, od których zależy kolejność przyjęcia pacjenta:

1. Czerwony - pomoc natychmiastowa, pacjent przyjmowany poza kolejnością

2. Pomarańczowy - pomoc bardzo pilna, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 10 minut

3. Żółty - pomoc pilna, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 60 minut

4. Zielony - pomoc odroczona, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 120 minut

5. Niebieski - wyczekujący, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 240 minut lub dłużej

W pierwszej kolejności pomoc otrzymują osoby, których życie jest zagrożone. Zgodnie z zasadami triażu kolorem czerwonym oznaczani są pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, którym należy udzielić natychmiastowej pomocy.

Kolor zielony i niebieski otrzymują pacjenci, których stan zdrowia jest mniej poważny, np. z drobnymi urazami, czy bólem, który nie ma ostrego charakteru. Tacy pacjenci będą czekali najdłużej - do 120 minut.

Dlatego NFZ przypomina, by w przypadku łagodnych objawów choroby w pierwszej kolejności udać się do placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, która jest otwarta od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta.