O tym, co zrobić, by łatwo wrócić po wakacjach do obowiązków i utrzymać przy tym dobrą formę, mówimy w tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". Zebraliśmy podpowiedzi psychologów.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Powrót do obowiązków możemy potraktować jak nowy początek. Trzeba nastawić się, że będziemy dbać o siebie tak jak dbaliśmy na wakacjach, czyli będziemy się wysypiać, nie chodzić zbyt późno spać. Postaramy się właściwie odżywiać, a jeżeli chodzi o dzieci, nie będziemy naciskać na dobre oceny, ale zrobimy wszystko, by wyspane chodziły do szkoły. To już dużo pomoże. Potraktujmy tę sytuację jak reset - zachęca w rozmowie z dziennikarzem RMF FM psycholog Aleksandra Sikorska.

Możemy powiedzieć sobie czy podyskutować w rodzinie, że zaczynamy od początku. Wypracujemy sobie nowe wzorce, może zostaną z nami na dłużej. Pamiętajmy, że nowy rok szkolny i nowy sezon w pracy to nie sprint, to maraton, musimy mieć siły, żeby go pokonać - dodaje Aleksandra Sikorska. To, że my zarywamy nocki, to pomoże tylko na krótką chwilę, na następny dzień. Apeluję, by dbać o siebie - dodaje psycholog.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Rozmowa naszego dziennikarza Michała Dobrołowicza z psychologiem szczęścia, terapeutą Marta Noryśkiewicz

Co pomyśleć na dobry dzień?

Nasz reporter zapytał psycholog Aleksandrę Sikorską, co radzi pomyśleć sobie, gdy rozpoczyna się nowy dzień, by zwiększyć szanse na łagodne wejście w nowe obowiązki.

Spróbuję dzisiaj, spróbuję jutro, zobaczę, jak będzie, zobaczę, czy będzie lepiej
Aleksandra Sikorska, psycholog

Psychiatra prof. Sławomir Murawiec zachęca z kolei, by spędzać jak najwięcej czasu wśród natury. Każdy taki kontakt, który potrwa 40 czy 60 minut, przyniesie korzystny efekt dla naszego samopoczucia, zredukuje poziom stresu. Wyjazdy, lasy, lasy miejskie, wizyty w takich miejscach mogą poprawić nasze samopoczucie, także z biologicznego punktu widzenia. Żyjemy w środowisku, gdzie mamy wiele bodźców, które nas stresują. Kontakt z naturą i wyjście do terenów zielonych i niebieskich, gdzie są trawy i woda, mają działanie terapeutyczne - dodaje.

prof. Sławomir Murawiec, specjalista psychiatrii