W tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie pytamy jak czas pandemii, lockdownu i ograniczeń wpłynął na zdrowie psychiczne dzieci i jak można im pomóc. Psychiatria - w tym psychiatria dziecięca - jest jedną z trzech, obok onkologii i kardiologii, podstaw planu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii Covid-19. Wraz z ekspertami Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na warszawskich Bielanach przyjrzymy się problemom, z jakimi - między innymi pod wpływem nauki zdalnej, niepewnej sytuacji, ograniczenia bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami - zmagają się dzieci i młodzież.

REKLAMA

Niespodziewane, głębokie zmiany w dotychczasowym sposobie funkcjonowania, długotrwała izolacja, nauka zdalna, związane z tym ograniczenie kontaktów z kolegami i koleżankami, a także obawy o zdrowie swoje i bliskich czy też żałoba po ich stracie - m.in. z takimi stresorami musiały zmagać się w trakcie pandemii dzieci i młodzież, co negatywnie wpłynęło na stan psychiki wielu z nich. Świadczą o tym wyniki licznych badań oraz statystyki z wielu krajów świata, w tym także z Polski - pisze Wiktor Szczepaniak, dziennikarz PAP.

Problem ma skalę światową. Wielu ekspertów z różnych krajów alarmuje, że dzieci coraz częściej trafiają do szpitala z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, mają lęki, zaburzenia odżywiania, dochodzi też do samookaleczeń. W porównaniu z czasem z przed pandemii wzrósł tez poziom poczucia samotności, dzieci coraz częściej mówią, że nie mają energii lub siły.

Wpływ pandemii na psychikę dzieci i młodzieży może bardzo różne formy - począwszy od utrzymującego się przez dłuższy czas gorszego samopoczucia, poprzez mniejsze lub większe problemy w relacjach z innymi lub nauką, aż po wystąpienie (lub nasilenie) objawów lęku uogólnionego, depresji czy też innego rodzaju (w tym m.in. wspomnianych już wcześniej) zaburzeń psychicznych.

W wielu przypadkach dotyczy to tych, które mają skłonność do stanów lękowych, już wcześniej zmagały się z depresją, przeżyły traumę lub problemy rodzinne.

Jedno jest pewne: żadnej istotnej zmiany w zachowaniu dziecka, ani innych niepokojących sygnałów, jakie mogą świadczyć o przeżywanych przez niego problemach nie można zlekceważyć!

Psychiatrzy ostrzegają, że jeśli dziecko nie otrzyma na czas wsparcia ze strony swoich bliskich albo profesjonalistów, to z pozoru nawet błahe problemy mogą zacząć szybko narastać i doprowadzić do kryzysu psychicznego, co w efekcie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Źródło: zdrowie.pap.pl, 7news.com.au