W przypadku bardzo bladej skóry i bez zastosowania kremu z filtrem źle może skończyć się już kilka minut bezpośredniej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Ile czasu możemy więc spędzić na słońcu, by opalanie nie okazało się bardzo niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry, ale zdrowia ogółem? To zależy od kilku czynników - intensywności słońca, wysokości n.p.m., na jakiej się znajdujemy, naszego fototypu skóry oraz poziomu SPF kremu z filtrem, którego używamy... bądź też o nim zapominamy. „Warto uświadomić sobie, ile wynosi nasza indywidualna granica, aby móc skutecznie chronić się przed słońcem" - tłumaczy lek. Aleksandra Zając. Polski startup opracował narzędzie, przy pomocy którego, każdy może sprawdzić, ile wynosi jego limit bezpiecznego opalania oraz jaki dobrać krem z filtrem.
Okres wakacyjny to czas urlopowych wyjazdów, podczas których tzw. kąpieli słonecznych zażywamy niemniej chętnie niż tych w morzach, oceanach czy jeziorach. Nierzadko nie zdajemy sobie jednak sprawy, gdzie leży granica pomiędzy atrakcyjnie przyrumienioną skórą a poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Główny Inspektorat Sanitarny po raz kolejny apeluje więc o rozsądek podczas opalania, by nie doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Polski startup Omni Calculator idzie o krok dalej i udostępnia darmowe narzędzie zdolne do wyliczenia każdemu wczasowiczowi, ile wynosi jego maksymalny limit "nasłonecznienia".
Kwadrans, czyli dwa razy za długo?
Kalkulator poprosi nas o określenie intensywności słońca, wysokości n.p.m. na jakiej się znajdujemy, wskazanie fototypu naszej skóry oraz wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej kremu do opalania - o ile oczywiście go zastosowaliśmy. Powinniśmy również odpowiedzieć na pytanie, czy podczas opalania jesteśmy na wodzie lub na śniegu.
Jak wynika z kalkulatora, jeśli nasz fototyp skóry to typ I (bardzo blada skóra) oraz nie zastosowaliśmy żadnego kremu z filtrem to przy niezachmurzonym letnim niebie nie powinniśmy spędzić na słońcu więcej niż 7 minut.
Taka konfiguracja wyliczenia najmocniej uświadamia nam jak silnie oddziałuje na naszą skórę promieniowanie UV. Oczywiście, jeśli dodamy krem z odpowiednim poziomem ochrony czas ten wyraźnie się wydłuży, do 2-3 godzin. Dłuższy będzie również dla wyższych fototypów skóry, a różnice są tu dość wyraźne. Warto więc uświadomić sobie ile wynosi nasza indywidualna granica, aby móc skutecznie chronić się przed słońcem - tłumaczy lek. Aleksandra Zając z Omni Calculator.
Jeżeli trudno nam ocenić stopień intensywności słońca wyłącznie na podstawie obserwacji, do narzędzia możemy wprowadzić wartość aktualnego indeksu UV, który można sprawdzić na odpowiedniej stronie internetowej jak choćby www.weatheronline.pl.
Opalanie? Wyłącznie z zachowaniem szczególnej ostrożności
Promieniowanie ultrafioletowe w zależności od zakresu fal może powodować niepożądane skutki nie tylko dla samej skóry ale także dla ogólnego stanu zdrowia.
Najkrótsze fale (UVC) nie mają dla nas znaczenia zdrowotnego, średnie (UVB) wywołują rumień i opaleniznę. Najdłuższe fale (UVA) z kolei penetrują wgłąb skóry - również przez szyby i cienką odzież - i są odpowiedzialne za najgroźniejsze konsekwencje opalania, czyli czerniaka i inne nowotwory skóry. Przyspieszają też starzenie się skóry, w tym powstawanie zmarszczek i przebarwień. Należy mieć tego świadomość - zaczerwienienie, swędzenie czy "piekąca" i schodząca skóra mogą być najdelikatniejszymi skutkami ubocznymi przesadnego opalania. Warto również pamiętać o nawadnianiu organizmu, ochronie głowy, oczu oraz ciała luźnym ubraniem i stosowaniu kremu z filtrem. Tak naprawdę trudno jednak mówić o jakiejkolwiek "bezpiecznej dawce promieniowania UV". Zachęcam za to do stosowania w pełni niegroźnych alternatyw takich jak samoopalacze czy opalanie natryskowe - dodaje lek. Aleksandra Zając z Omni Calculator.
Kalkulator podpowie nam również, jaki poziom ochrony kremu z filtrem powinniśmy dobrać dla określonego, planowanego czasu opalania - wystarczy wówczas pozostawić puste pole wyboru "SPF (Sun Protection Factor) kremu z filtrem" i wskazać, jak długo chcemy przebywać na słońcu. Jeśli w wyniku otrzymamy wartość niższą niż dostępne w sklepach poziomy ochrony, decydujmy się w tym przypadku na "równanie w górę" i wybór kremu o wyższym SPF.