Alkohol działa na kobietę bardziej toksycznie niż na mężczyznę stąd też ryzyko negatywnych konsekwencji jest u nich dużo większe. Dlaczego tak i jest? I jakie zagrożenia wiążą się z tym dla kobiet?
Dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują: kobiety pijące najwięcej alkoholu to osoby w wieku od 18 do 29 lat, stanu wolnego, mieszkanki dużych miast. Jak czytamy, co dziesiąta kobieta w tym wieku wypija rocznie ponad 7,5 litra czystego alkoholu, ryzykując poważnymi szkodami zdrowotnymi i społecznymi.
Dlaczego alkohol bardziej szkodzi kobietom?
Kobiety są zwykle drobniejsze i lżejsze od mężczyzn, dlatego mają wyższe stężenie alkoholu we krwi niż mężczyźni po wypiciu tej samej ilości. To nie wszystko. Nawet jeśli kobieta i mężczyzna ważący tyle samo wypiją tą samą ilość alkoholu, to może się okazać, że ona będzie mieć nawet 40 proc. wyższe niż on stężenie alkoholu we krwi.
Powodem jest mniejsza zawartość wody w organizmie kobiet, mniejsza niż u mężczyzn aktywność enzymów metabolizujących alkohol w żołądku oraz większa ilość estrogenów, zwiększających intensywność wchłaniania alkoholu. Te wszystkie czynniki fizyczne powodują, że nawet pijąc mniej alkoholu od mężczyzn, kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki picia, zarówno zdrowotne, jak i psychologiczne oraz społeczne - wyjaśnia dr Adam Kłodecki, specjalista ds. uzależnień. Dodatkowo, czynniki biologiczne sprawiają, że mają one znacznie mniejszą odporność na działanie napojów wysokoprocentowych, co oznacza, że mają większą podatność na uzależnienie.
Zatem w przypadku kobiet uzależnienie pojawia się znacznie szybciej niż u mężczyzn i rozwija bardzo gwałtownie. Zdaniem specjalistów rok lub dwa częstszego picia może wystarczyć, żeby popaść w poważny problem alkoholowy.
Zagrożenie dla zdrowia pojawia już wtedy, gdy kobieta wypija dziennie więcej niż 2 standardowe porcje alkoholu (SJA), czyli 1 kieliszek wina 200 ml, 1 piwo 0,5 litra lub 60 ml wódki.
Jakie są to zagrożenia?
- dysfunkcja wątroby - większa ilość alkoholu dociera do wątroby, bo jest on słabiej metabolizowany w żołądku
- zakłócenie zdolności psychomotorycznych
- upośledzenie funkcji poznawczych
- zaburzenie funkcji hormonalnych
- większe ryzyko raka sutka
- większa predyspozycja do osteoporozy i podatność na złamania kończyn - alkohol wypłukuje wapń z organizmu i zakłóca metabolizm witaminy D
- zaburzenia seksualne
- zaburzenia nastroju - lęki i depresje
- w przypadku ciąży - przedwczesne porody, poronienia, FAS - płodowy syndrom alkoholowy u dziecka, czyli ciężkie zaburzenie wrodzone, którego 100 proc. można uniknąć nie pijąc w ogóle alkoholu w ciąży.
Ile piją Polki?
Statystycznie kobiety wypijają znaczenie mniej alkoholu niż mężczyźni.
Według danych WHO dla Polski na przeciętną Polkę przypada 4,7 litra czystego alkoholu rocznie (wobec 19,2 litra w przypadku mężczyzn). Rzadziej się również upijają, na co wskazuje odsetek przypadków występowania tzw. heavy episodic drinking, czyli sytuacji wypijania co najmniej 60 gram czystego alkoholu podczas co najmniej jednej okazji w ciągu poprzedzających 30 dni. Dla kobiet odsetek ten wynosi 17,5 proc., zaś dla mężczyzn aż 54,3 proc.
Wśród kobiet jest też więcej abstynentek przez całe życie - 19,9 proc. (tylko 6,5 proc. wśród mężczyzn) i mniej kobiet jest uzależnionych od alkoholu - 0,4 proc. wobec 4,1 proc. wśród mężczyzn.