Właściwie skompletowana apteczka może skutecznie zabezpieczyć nas na wypadek drobnych urazów i innych dolegliwości. Zwłaszcza w wakacje jest niezbędna, gdy apteki nie ma w okolicy. Co powinno w niej się znaleźć? Opisuje farmaceutka Nicole Wójcik.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne / Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach.

Taka apteczka powinna zawierać nie tylko leki przyjmowane na stałe, ale również preparaty przeznaczone do stosowania doraźnego. Niezbędnym elementem wyposażenia są leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym - podkreśla mgr farm. Nicole Wójcik.

W przypadku syropów warto każdorazowo oznaczać datę pierwszego otwarcia opakowania - zgodnie z zaleceniami producenta, po określonym czasie od otwarcia, preparat może utracić swoje właściwości farmakologiczne i bezpieczeństwo stosowania - zaznacza.

W apteczce powinny również znaleźć się:

  • termometr,
  • środek antyseptyczny do dezynfekcji ran,
  • plastry z opatrunkiem,
  • jałowe gaziki,
  • plastry mocujące
  • hydrożel na oparzenia, działający chłodząco i wspomagający proces regeneracji naskórka


Apteczka domowa może również zawierać leki łagodzące objawy przeziębiania - np. tabletki na ból gardła i chrypę czy aerozole na katar, a także leki przeciwalergiczne, przeciwbiegunkowe i roztwór chlorku sodu (0,9% NaCl) - przydatny do przemywania oczu i nawilżania błon śluzowych nosa.

Pilnuj dat ważności

Regularna kontrola dat ważności leków jest bardzo ważna: Przeterminowane preparaty należy niezwłocznie zutylizować. W aptekach znajdują się specjalnie przeznaczone do tego celu pojemniki - informuje farmaceutka z Centrum Medycznego Scanmed w Warszawie, American Heart of Poland.

Zalecam przegląd apteczki co kilka miesięcy. Możemy to zrobić na konsultacji farmaceutycznej. Farmaceuta nie tylko sprawdzi daty ważności, ale również udzieli informacji na temat właściwego sposobu przyjmowania leków (na czczo, z posiłkiem, w określonych porach dnia) - wyjaśnia Nicole Wójcik.

Warto również skorzystać z porady farmaceuty w celu oceny ewentualnych interakcji pomiędzy stosowanymi lekami, suplementami diety i preparatami ziołowymi, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób z chorobami przewlekłymi. Pacjentom uczulonym na jad owadów rekomenduje się wcześniejszą konsultację lekarską i rozważenie zaopatrzenia się w ampułkostrzykawkę z adrenaliną - dodaje ekspertka.

Dobierz wyposażenie apteczki do kierunku wakacji

Farmaceutka radzi, by kompletując apteczkę na wyjazd wakacyjny, dostosować jej zawartość do kierunku podróży oraz planowanej aktywności fizycznej. Inne potrzeby występują w górach, inne nad wodą. Istnieje jednak grupa preparatów, które mają charakter uniwersalny i powinny znaleźć się w każdej podróżnej apteczce.

Wśród nich wymienia się:

  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • preparaty przeciwwymiotne (na chorobę lokomocyjną),
  • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i probiotyki (w celu stabilizacji mikroflory jelitowej przy zmianie diety),
  • środki odstraszające owady (repelenty),
  • preparaty łagodzące skutki ukąszeń.

Niezbędnym elementem w czasie podróży jest krem lub emulsja z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50+).

Ponadto warto zabrać:

  • leki przeciwalergiczne,
  • żel chłodzący na stłuczenia i obrzęki,
  • przyrząd do usuwania kleszczy (np. lasso lub kleszczołapki),
  • podstawowe środki opatrunkowe (spray do dezynfekcji, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, jałowe gaziki, bandaże elastyczne).


Jak przechowywać leki w czasie podróży?

Najbezpieczniej przewozić leki w oryginalnych opakowaniach - to istotne zwłaszcza w przypadku kontroli na lotnisku. Najlepiej trzymać je w bagażu podręcznym.

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie substancje lecznicze są dozwolone w kraju docelowym. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przyjmowanie konkretnych leków - najlepiej w języku angielskim - radzi Nicole Wójcik.

Należy również unikać przechowywania leków w miejscach narażonych na działanie wysokiej temperatury, takich jak samochód czy plaża. Ciepło może prowadzić do degradacji substancji czynnych, obniżać bezpieczeństwo i skuteczność leczenia - dodaje.