Do domowej apteczki zaglądamy tylko wtedy, gdy coś się dzieje: boli, swędzi, piecze lub rośnie temperatura. Czasami wyposażamy ją w kilka preparatów o tym samym działaniu: bo jeden syrop na kaszel nie pomaga, to wypróbujemy inny i kolejny, a po sezonie infekcyjnym mamy już całą, niewykorzystaną kolekcję. Czy może ona czekać na kolejną szansę? Co zrobić z lekami po terminie? Czy mogą trafić do kosza na śmieci? Główny Inspektorat Farmaceutyczny odpowiada na te pytania w materiałach przygotowanych w ramach kampanii „Wiosenne porządki w domowej apteczce”.
Przegląd domowej apteczki - poza tym, że pomaga utrzymać porządek - przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo.
Po pierwsze, sprawdzamy daty ważności. Przeterminowane leki już nam się nie przydadzą, bo ich przyjmowanie zagraża zdrowiu i życiu.
Następnie, leki na receptę, jeżeli zostały nam po terapii, to także stają się bezużyteczne. Nie warto przechowywać ich "na wszelki wypadek", bo nie należy ich zażywać na własną rękę.
Jak postępujemy z medykamentami, których nie będziemy już używali?
Nie wolno wyrzucać ich gdziekolwiek. Szukamy w: aptekach, przychodniach lub urzędach specjalnych pojemników, do których należy oddać leki przeterminowane lub trudne do zidentyfikowania.
Nie można pozbywać się problemu, korzystając ze zwykłego kosza albo toalety. To może prowadzić do skażenia środowiska i wód gruntowych, bo oczyszczalnie nie są przystosowane do filtrowania substancji zawartych w tych preparatach. Źle zutylizowane leki przyczyniają się też do wzrostu antybiotykoodporności. Nawet niewielkie, ale stałe dawki antybiotyków w ściekach lub gruncie powodują, że uodparniają się na nie bakterie obecne w środowisku.
Sprzątamy i segregujemy
Do specjalnego pojemnika na leki nie wrzucamy:
- termometrów rtęciowych
- strzykawek i ampułkostrzykawek
- igieł
- zużytych środków opatrunkowych
Powinny one trafić do punktów odpadów medycznych, a termometry - do niebezpiecznych.
Natomiast, do domowego śmietnika spokojnie możemy wrzucić:
- blistry po tabletkach - odpady zmieszane
- opakowania/pudełka po tabletkach - papier
- butelki po syropie - szkło
- tubki po maści - metale i tworzywa sztuczne
Jeżeli w opakowaniu jest resztka tabletek lub syropu, to należy dać je do pojemnika na przeterminowane leki.
W domu, leki należy chronić przed:
- wilgocią
- światłem słonecznym
- zbyt wysoką lub za niską temperaturą
- kurzem i brudem
Większość leków przechowujemy w temperaturze pokojowej, czyli 15 - 25 stopni Celsjusza - ale trzeba też pamiętać, że niektóre preparaty wymagają trzymania w lodówce.
Medykamenty powinny mieć zachowane oryginalne opakowania z widoczną datą ważności.