Czy są rzeczy, których nie powinieneś trzymać w łazienkowej szafce? Eksperci medyczni twierdzą, że tak. Oto 8 rzeczy, które według pielęgniarek powinny stamtąd zniknąć.
Przeterminowane kosmetyki
Częste stosowanie przeterminowanych produktów do makijażu, zwłaszcza podkładu i eyelinerów, może powodować infekcję - ostrzega asystentka kliniczna profesora pielęgniarstwa w New York University Rory Meyers College of Nursing.
Kosmetyki powinny mieć datę ważności podaną na opakowaniu.
Lekarstwa
Jeżeli nie chcesz, żeby leki dostały się w ręce dzieci, na pewno nie powinieneś ich trzymać w szafce w łazience.
Wszystkie leki mają terminy ważności i wymagania dotyczące temperatury przechowywania - wskazują eksperci. Wiele leków jest wrażliwych na ciepło i wilgoć z prysznica, wanny lub umywalki. Mogą się rozkładać z wilgoci lub działać mniej skutecznie z powodu zmiany temperatury - dodają.
Najlepiej przechowywać leki w chłodnym, suchym miejscu. Jeśli w pobliżu są małe dzieci, trzeba koniecznie pamiętać o tym, żeby chować je w zamkniętym pudełku lub szafce.
Produkty na bazie retinolu i witaminy C
Produkty do pielęgnacji skóry zawierające retinol nigdy nie powinny być przechowywane w apteczce. Światło, powietrze i ciepło zmieniają strukturę chemiczną retinolu, ograniczając jego skuteczność. To samo dotyczy produktów zawierających witaminę C.
Niestety ciepło zmniejsza jego moc, więc przechowuj te serum i nawilżacze w innym miejscu, z dala od ciepła i światła - radzą eksperci.
Leki ratujące życie
Pielęgniarki radzą, żeby nigdy nie zostawiać takich medykamentów w apteczce w łazience. Preparaty takie, jak podjęzykowe tabletki nitrogliceryny, inhalatory ratunkowe, insuliny, czy tabletki glukozy powinny być zawsze w miejscu widocznym. Kiedy je schowamy istnieje ryzyko, że wyjdziemy bez niego albo kiedy będzie trzeba ich użyć, nie będzie można ich znaleźć.
Szczoteczka do zębów
Szafka może gromadzić ciepło i wilgotność w łazience, umożliwiając rozwój szkodliwych organizmów. To zdecydowanie zła wiadomość dla przedmiotu, który chcesz włożyć do ust.
Po użyciu przechowuj szczoteczkę w pozycji pionowej, aby mogła wyschnąć na powietrzu i nie gromadziła wilgoci - radzą eksperci.
Zużyte żyletki
Ile razy zdarzyło ci się wrzucić zużytą żyletkę do szafki i użyć ją ponownie? Stare ostrze i podrażniona skóra to niebezpieczne połączenie - a to, że nie widzisz skaleczeń na skórze, nie oznacza, że ich tam nie ma - ostrzegają eksperci.
Jak dodają, zużyte ostrze może powodować mikroskopijne ranki w skórze i wprowadzać bakterie, co z kolei może zwiększać ryzyko infekcji.
Słodycze z witaminami dla dzieci
Popularne są suplementy diety w formie słodyczy. Żelki z witaminami, czy lizaki wspomagające odporność.
Dzieci je lubią, dlatego istnieje ryzyko, że będą sięgać po nie same. Jak ostrzegają specjaliści spożywanie zbyt wielu witamin może być bardzo toksyczne.
Opatrunki w sprayu
Specjaliści nie zalecają używania opatrunków sprayu. Takie produkty mogą być skuteczne w udzielaniu pierwszej pomocy, jeżeli są stosowane prawidłowo. Jednak ze względu na sposób aplikacji często są używane w pośpiechu, przez co niedokładnie.
Jak zauważają eksperci, używanie tego typu produktów na rany może wywołać szereg reakcji alergicznych. W tym pokrzywkę, swędzenie, zaczerwienienie skóry i uczucie pieczenia.