Rada Ministrów przyjęła pierwszy pakiet dziewięciu ustaw deregulacyjnych - poinformowała kancelaria premiera. Chodzi m.in. o rozszerzenie funkcjonalności aplikacji mObywatel, obniżenie opłat sądowych czy wydłużenie czasu na zmianę nazwiska po rozwodzie. Jak dodano, rozwiązania te mają ułatwić życie obywateli i firm.
Dzisiaj już mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że nasza kadencja będzie pod znakiem uproszczenia życia, ułatwienia życia i wielkiej rewolucji deregulacyjnej - mówił Premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów.
Premier @donaldtusk w #KPRM:Dzisiaj mamy wielki dzie przyjmujemy pakiet 9 projektw ustaw deregulacyjnych. Bardzo si ciesz, e to nie jest tylko haso, a faktycznie cika praca na rzecz oczekiwanych zmian.
Rząd we wtorek przyjął pierwszy pakiet dziewięciu ustaw deregulacyjnych, które ułatwią życie obywateli i przedsiębiorców, m.in. poprzez rozszerzenie funkcjonalności aplikacji mObywatel, obniżenie opłat sądowych czy wydłużenie czasu na zmianę nazwiska po rozwodzie.
Rada Ministrów przedłoży też do Sejmu wniosek o przedłużenie zawieszenia prawa do składania wniosków o azyl dla osób przekraczających polsko-białoruską granicę nielegalnie.
Premier zwrócił się dziś również do ministra ds. polityki senioralnej oraz ministra sprawiedliwości o pilne podjęcie działań w celu ochrony seniorów przed wyłudzeniami.
Wśród przyjętych przez Radę Ministrów rozwiązań są też projekty nowelizacji ordynacji podatkowej czy ustaw o VAT, o CIT, o KAS.
Nowelizacja ustawy o aplikacji mObywatel
Projekt nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji rozwija aplikację, poszerzając ją o kolejne usługi.
Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe dokumenty oraz funkcje, które zwiększą wygodę, dostępność i bezpieczeństwo korzystania z usług publicznych - podało Ministerstwo Cyfryzacji.
Zostanie np. wprowadzona mLegitymacja nauczyciela, czyli elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, zintegrowanego z systemami edukacyjnymi. Dokument pozwala m.in. na szybką weryfikację uprawnień do zniżek, ma też pomóc w kontaktach z instytucjami publicznymi.
Nowością jest także świadectwo nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Nowelizacja pozwoli także użytkownikom aplikacji podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Rozszerzenie umożliwi weryfikację złożonych podpisów elektronicznych.
W aplikacji pojawi się również wirtualny asystent obywatela, który wskaże właściwe usługi, odpowie na pytania i pomoże w poruszaniu się po aplikacji.
Uruchomienie asystenta planowane jest jeszcze w tym roku.
Szybsze zgłoszenie kolizji
Inną nową usługą pozwalającą na szybsze i wygodniejsze zgłoszenie kolizji drogowej będzie mStłuczka.
Umożliwi ona kierowcom szybkie złożenie oświadczenia o kolizji z wykorzystaniem aplikacji mObywatel - bez potrzeby drukowania dokumentów czy szukania formularzy.
Dzięki integracji z rejestrami państwowymi, większość danych pojazdów i uczestników zostanie automatycznie uzupełniona. Poza tym, użytkownik będzie mógł również dołączyć dokumentację zdjęciową i przekazać kompletne zgłoszenie do ubezpieczyciela osoby poszkodowanej.
Nowela ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej
Kolejnym zaakceptowanym przez Radę Ministrów projektem jest nowela ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług.
Nowe przepisy mają umożliwić kontrolowanemu przedsiębiorcy złożenie korekty deklaracji podatkowej po zakończeniu kontroli celno-skarbowej.
Korekta ta będzie mogła częściowo uwzględniać nieprawidłowości stwierdzone przez urząd celno-skarbowy w trakcie kontroli. Dotychczas, kontrolowany mógł złożyć korektę, która w całości uwzględniała nieprawidłowości stwierdzone podczas kontroli.
Zmiana nazwiska po rozwodzie
Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który również przyjął rząd ma z kolei zapewnić małżonkom, którzy podczas zawarcia małżeństwa zmienili nazwisko, a następnie się rozwiedli, dłuższy termin na złożenie oświadczenia o powrocie do nazwiska.
Termin zostanie wydłużony z 3 do 12 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego.