Tomasz Siemoniak, szef MSWiA od 13 maja 2024 r., w wyniku rekonstrukcji rządu przestanie kierować tym resortem i pozostanie ministrem koordynatorem służb specjalnych. Premier Donald Tusk ogłosił dzisiaj nowy skład Rady Ministrów.

REKLAMA
Tomasz Siemoniak żegna się z MSWiA

W wyniku rekonstrukcji rządu Tomasz Siemoniak żegna się z MSWiA, ale pozostanie ministrem koordynatorem służb specjalnych.

We wtorek premier Donald Tusk ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Całą listę ministrów w rządzie po rekonstrukcji znajdziecie TUTAJ.

Tomasz Siemoniak przez pierwsze pięć miesięcy rządu Donalda Tuska był koordynatorem służb specjalnych. Na stanowisku szefa MSWiA zastąpił 13 maja 2024 r. swojego partyjnego kolegę Marcina Kierwińskiego, który wystartował jako "jedynka" do Parlamentu Europejskiego.

Teraz - zgodnie z zapowiedzią premiera - Marcin Kierwiński wróci do kierowania resortem spraw wewnętrznych, a Tomaszowi Siemoniakowi pozostaną służby specjalne.

Co zrobił Tomasz Siemoniak w czasie swojego szefowania w MSWiA?

W trakcie swojego ponadrocznego szefowania w MSWiA Tomasz Siemoniak skupił się m.in. na wzmacnianiu zewnętrznych granic Polski. Prace nad zabezpieczaniem i ochroną granicy zintensyfikowały się po tym, jak 28 maja 2024 r. pełniący tam służbę żołnierz Mateusz Sitek został raniony nożem przez jednego z migrantów po stronie białoruskiej. Zmarł niecałe dwa tygodnie później w szpitalu.

Równo miesiąc po przejęciu przez niego resortu spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak zadecydował o wprowadzeniu tzw. strefy buforowej w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią.

Jednym z ważniejszych wydarzeń było przyjęcie 15 października strategii migracyjnej "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030". Dokument - jak uzasadnił rząd - ma przyczynić się do stworzenia przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji, która będzie kontrolowana przez instytucje państwowe.

Tomasz Siemoniak zdecydował się również na przywrócenie czasowych kontroli na granicy państwowej z Niemcami i Litwą. Od 7 lipca funkcjonariusze straży granicznej, wspierani przez policję i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą zatrzymać do wyrywkowej kontroli wytypowane pojazdy. Zgodnie z rozporządzeniem polskie kontrole będą prowadzone do 5 sierpnia.

1 stycznia 2025 r. weszła w życie oczekiwana ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Przygotowywana była przez resort spraw wewnętrznych m.in. w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej. Umożliwia ona powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną.

Tomasz Siemoniak od 2015 r. jest posłem.