"Staję tu, by oddać hołd pierwszym królom Polski, aby uczcić ich wiarę i nadzieję, odwagę i ambicję, dalekowzroczność i wytrwałość" - powiedział prezydent Andrzej Duda w Gnieźnie podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski. Prezydent podkreślił, że zgromadzenie odbywa się w Gnieźnie - w kolebce polskiej państwowości. Obecny na miejscu premier Donald Tusk stwierdził, że Bolesław Chrobry pozostawił po sobie jedno słowo, najwyższej wagi - słowo Polska, a żaden polityk nie ma monopolu na polskość. Szef rządu mówił też m.in. o pogoni za największymi gospodarkami świata.

REKLAMA
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego
  • W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski
  • Prezydent Andrzej Duda oddał hołd pierwszym królom Polski, podkreślając ich wkład w budowę suwerennego państwa
  • Duda zaznaczył, że Polska od tysiąca lat jest częścią europejskiej wspólnoty opartej na Dekalogu i wartościach chrześcijańskich
  • Prezydent ostrzegł przed podziałem na "Europę dwóch prędkości" oraz przed sztuczną jednością pod hegemonią najsilniejszych państw UE
  • Premier Donald Tusk podkreślił, że Bolesław Chrobry pozostawił po sobie najważniejsze słowo - Polska, a żaden polityk nie ma monopolu na polskość
  • Tusk wyraził przekonanie, że Polska w ciągu kilku lat dogoni największe gospodarki świata, takie jak Niemcy czy Japonia, oraz zbuduje najsilniejszą armię w regionie
  • Premier zaproponował ogłoszenie nowej "narodowej doktryny piastowskiej", opartej na sile, determinacji i mądrych decyzjach, nawiązując do dziedzictwa Bolesława Chrobrego
  • Uroczystości towarzyszyło złożenie wieńca pod pomnikiem Bolesława Chrobrego oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej 1000-lecie koronacji

Gniezno jest dzisiaj w centrum uwagi całej Polski. Odbywa się tam uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.

W Gnieźnie jest też Andrzej Duda.

Staję tu, jako głowa państwa polskiego, aby w imieniu moich rodaków pokłonić się Bolesławowi Chrobremu i Mieszkowi II Lambertowi. Monarchom, którzy w roku Pańskim 1025 jako pierwsi przywdziali koronę niezawisłych władców Królestwa Polskiego. Suwerenom państwa współtworzącego europejską christianitas, a więc wspólnotę, której fundamentami i spoiwem stały się Dekalog i wartości od tysiąca lat kształtujące naszą tradycję, kulturę i tożsamość - powiedział prezydent.

Prezydent @AndrzejDuda w #Gniezno: Ambicja i dalekosine plany skoniy Bolesawa Chrobrego, aby w 1025 roku sign po krlewsk koron. I to ambicja, narodowa duma i przekonanie o wasnej wartoci motywoway pokolenia Polakw do walki, suby i pracy na rzecz dobra wsplnego....

prezydentplApril 25, 2025

W Zgromadzeniu, oprócz prezydenta, bierze udział także premier.

Prezydent mówił o rządach Bolesława Chrobrego, o jego polityce, celach i drodze do koronacji.

Chrobry - powiedział Duda - zwieńczył swoje panowanie królewską koroną, a "państwu, które przejął z wielką energią po swoim ojcu Mieszku, nadał w ciągu 33 lat własnych rządów splendor mocy i chwały".

Dzisiaj upamiętniamy symboliczne i formalno-prawne potwierdzenie faktu, że nasz kraj stał się państwem suwerennym - respektowanym przez ośrodki władzy cesarskiej i papieskiej oraz pozostałe dwory europejskie - powiedział prezydent.

Dodał, że "manifestujemy przywiązanie do wielkich tradycji polskiej państwowości oraz jednoczący nas Polaków szacunek dla dokonań minionych pokoleń rodaków".

Uroczyste zgromadzenie Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego

Duda: Podział na Europę dwóch prędkości, ale i sztuczna jedność to błąd

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w Gnieźnie, że tragiczne wydarzenia z przeszłości powinny być przestrogą dla tych, którzy proponują dziś nowe linie podziałów w UE.

Jak dodał, podział na Europę dwóch prędkości czy też sztuczna jedność pod hegemonią wiodących państw UE to błąd.

Stwierdził, że wspólne, europejskie dobro bywało nie raz narażane na najcięższe próby, kiedy pod jego hasłem najsilniejsi starali się podporządkować sobie słabszych.

Zdaniem Andrzeja Dudy tragiczna historia powinna być przestrogą dla tych, którzy proponują nowe linie podziałów, np. na Europę starą i nową albo Europę dwóch prędkości.

Zarówno te podziały, jak i wymuszona sztuczna jedność pod egidą, a w istocie hegemonią wiodących, a więc najpotężniejszych państw członkowskich Unii Europejskiej, to nic innego, jak błąd. To ignorowanie wielowiekowych, pouczających doświadczeń historycznych - powiedział prezydent.

Przed południem prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod stojącym przy gnieźnieńskiej archikatedrze pomnikiem Bolesława Chrobrego. W świątyni odsłonił tablicę upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

Tusk: Chrobry pozostawił po sobie jedno słowo najwyższej wagi

Z całą pewnością Bolesław Chrobry pozostawił po sobie jedno słowo, najwyższej wagi - słowo Polska - mówił w piątek w Gnieźnie premier Donald Tusk. Szef rządu oceniał, że różnice między frakcjami politycznymi są mniej istotne niż nasza ojczyzna jako całość. Zwrócił także uwagę, że żadna partia i żaden polityk nie mają monopolu na polskość.

Pamiętajmy, Polska jest jedna i Polska jest nieśmiertelna - powiedział. Ten dzień, pamięć Bolesława Chrobrego, tak - zasługują na wielkie słowa - dodał.

Premier Donald Tusk przemawia podczas uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego

Tusk: W ciągu kilku lat dogonimy największe gospodarki świata

Według szefa rządu jesteśmy dziś o krok od tego, aby porównywano nas z najsilniejszymi, najlepiej funkcjonującymi gospodarkami na świecie. Patrząc na to, w jakim tempie się rozwijamy, też bez kompleksów powiem, że naprawdę w ciągu kilku lat dogonimy największe gospodarki, takie jak gospodarka niemiecka czy gospodarka japońska, bo jesteśmy o krok od tego. Tylko musimy mieć w sobie tyle wiary, ile miał Bolesław Chrobry - zaznaczył Tusk.

Premier zapewnił też, że będziemy mieli najsilniejszą armię w regionie. Nie mówcie, że jest to niemożliwe. Nasza armia musi być w stanie odeprzeć każde zagrożenie - powiedział Tusk.

Jesteśmy gotowi, aby zbudować najsilniejszą armię w tej części świata. Robimy to wspólnymi siłami, niezależnie od poglądów - dodał.

"Warto bez zbędnego patosu ogłosić nową narodową doktrynę, doktrynę piastowską"

Premier Tusk mówił w piątek, że za czasów Chrobrego nie było "jakichś prosto wyliczalnych korzyści", które wprost podpowiadałyby wybranie drogi na Zachód, ale ta decyzja opłacała się wówczas i opłaca się dziś.

Jak mówił premier, gdy czasami słyszymy głosy narzekające na to, że Polacy muszą płacić jakąś cenę za przynależność do wspólnoty Zachodu, za uczestnictwo w UE, "to wyobraźmy sobie, ile samozaparcia, ile poświęcenia, ile wyobraźni musieli wykazać ci, którzy tysiąc lat temu podjęli taką decyzję". Podkreśli, że determinacja i mądre decyzje Bolesława Chrobrego ukształtowały Polskę i do dzisiaj pozostają w mocy.

Dlatego może dzisiaj warto bez zbędnego patosu ogłosić nową narodową doktrynę, doktrynę piastowską. Doktrynę opartą na sile, nie na złudzeniach, nie tylko na marzeniach, nie tylko na aspiracjach, ale też na sile - powiedział Tusk.