W podwarszawskim Sękocinie zorganizowano spotkanie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Wydarzenie miało charakter zamknięty, ale - jak informowała reporterka RMF FM Magdalena Grajnert - na miejscu nie brakowało emocji. Do hotelu, prócz radosnych polityków PiS-u, przybył również prezydent-elekt Karol Nawrocki. Również w świetnym humorze. "Przyjechaliśmy pogratulować panu prezydentowi, bo nie było takiej okazji, i spotkać się z nim jako cały klub po zwycięskich wyborach" - mówił Radosław Fogiel.
Choć nie przewidziano konferencji prasowej, członkowie PiS przy wejściu dzielili się swoimi refleksjami. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale najważniejszym punktem była i tak rozmowa z Karolem Nawrockim. Miała ona dotyczyć nie tylko podziękowań za kampanię, ale też planów.
Radosław Fogiel w rozmowie z RMF FM wyjaśniał, że to pierwsza okazja do wspólnego spotkania całego klubu PiS z prezydentem-elektem po jego zwycięstwie.
Jesteśmy mu wdzięczni, że się podjął tej misji uwieńczonej sukcesem, w którą nie wszyscy wierzyli od samego początku. To była trudna kampania, brudna kampania. Nasi przeciwnicy stosowali chwyty poniżej pasa. Poza tym pewnie będziemy rozmawiać o planach pana prezydenta. Zapowiadał aktywną prezydenturę, również pod względem legislacyjnym - i tutaj jest pewna rola również dla klubu parlamentarnego - mówił Fogiel.
Wyjazdowe spotkanie PiS w Sękocinie
Z kolei Andrzej Adamczyk z PiS podkreślał w rozmowie z RMF FM, że choć spotkanie odbywa się poza Sejmem, jego charakter jest jak najbardziej merytoryczny.
Nie ma miejsca na towarzyskie rozmowy. Kiedy rozmawiamy o Polsce, robimy to bardzo poważnie - zaznaczył.
Według reporterki RMF FM Magdaleny Grajnert podczas rozmów z prezydentem-elektem poruszane były m.in. kwestie wsparcia dla rodzin oraz inne projekty, które Nawrocki planuje wdrożyć już w pierwszych miesiącach urzędowania.
Przed hotelem w Sękocinie zgromadzili się okoliczni mieszkańcy. Wielu z nich liczyło na możliwość spotkania z Karolem Nawrockim, choć nie zapowiedziano żadnego publicznego wystąpienia.
"Atmosfera była świetna"
Posłowie relacjonowali po spotkaniu, że "przebiegło ono doskonale i atmosfera była świetna".
Było wiele miłych słów, podsumowanie kampanii (prezydenckiej - przyp.), a z drugiej strony też rozmowa w świadomości, że jest to pierwszy krok, że sytuacja w kraju nie jest dobra, że mamy niedobry rząd, że te pomysły rekonstrukcyjne to w gruncie rzeczy pudrowanie rzeczywistości - relacjonował Bartłomiej Wróblewski z PiS.
Marcin Przydacz przekazał z kolei, że na spotkaniu prezydent-elekt podziękował posłom i strukturom PiS za dobrą pracę wykonaną, jak podkreślił, razem.
Jerzy Polaczek, dopytywany o planowane inicjatywy legislacyjne Nawrockiego, podkreślił, że to "zapowiedź kierunkowa dynamicznej prezydentury i przede wszystkim podejmowanie rzeczy trudnych, ale ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, interesów Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej".
Według posła PiS Adama Andruszkiewicza, który zostanie wiceszefem kancelarii Nawrockiego, politycy nie rozmawiali we wtorek o konkretnych projektach ustaw. Jak jednak dodał: Nie będzie żadną niespodzianką, że na pewno jedną z kluczowych spraw, które na początku będziemy chcieli realizować, będzie kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale też wielu innych rzeczy, które w kampanii pan prezydent Karol Nawrocki przedstawiał.
Zwycięzca może być tylko jeden
Karol Nawrocki zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 1 czerwca.
Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość kandydat obywatelski zdobył 50,89 procent głosów, pokonując kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11 procent poparcia.
Wynik ten zapewnił Nawrockiemu objęcie najwyższego urzędu w państwie.
19 lipca w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W opublikowanym postanowieniu zapisano, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w Warszawie w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia o godz. 10.