Dariusz Barski jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na nowego Prokuratura Krajowego – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Stanowisko trzeba uzupełnić po tym, jak we wtorek Sejm wybrał Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA
Dariusz Barski w Sejmie w 2011 roku, kiedy z list PiS został wybrany posłem

Sejm wybrał we wtorek Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór sędziego TK był konieczny, ponieważ 23 lipca 2021 roku upłynęła kadencja sędziego Leona Kieresa - to sędzia, który był ostatnim członkiem sądu wybranym przez większość inną niż PiS-u.

Kandydaturę Święczkowskiego w głosowaniu poparło 233 posłów, przeciw było 219, a od głosu wstrzymało się 2 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów.

W związku z wyborem Święczkowskiego na sędziego TK, konieczne jest obsadzenie stanowisko Prokuratora Krajowego.

Poza pochodzącym z Łodzi prokuratorem Barskim na liście potencjalnych kandydatów są też: Elżbieta Pieniążek z Białegostoku (prowadzi sprawę, w której prokuratura wystąpiła o uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi) oraz Michał Ostrowski (obecnie w Departamencie ds. Przestępczości Gospodarczej w Ministerstwie Sprawiedliwości).

Dariusz Barski. Od lat związany ze Zbigniewem Ziobrą


Dariusz Barski (P) i eurodeputowany i wiceprezes PiS wówczas - Zbigniew Ziobro (L). Zdjęcie z 2011 roku

Typowany na faworyta prokurator Barski jest od lat blisko związany ze Zbigniewem Ziobrą.

Zaczynał w łódzkiej prokuraturze, a w 2007 roku, za pierwszych rządów PiS-u, został powołany na stanowisko Prokuratora Krajowego. Funkcję tę pełnił przez 4 miesiące. Po reformie prokuratury w 2010 roku przeszedł w stan spoczynku, ale nadal współpracował z resortem sprawiedliwości, dokładnie z samym Ziobrą - najpierw w roli doradcy ministra sprawiedliwości, potem doradcy prokuratora generalnego.

W ramach pracy śledczej Barski prowadził głównie postępowania o charakterze kryminalnym i z zakresu przestępczości gospodarczej, między innymi w sprawie niegospodarności w łódzkim WFOŚiGW.

Prywatnie Dariusz Barski jest miłośnikiem muzyki poważnej, interesuje się sztuką art deco i secesji.


Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski. Wspólna przeszłość

Potencjalnie przyszłego i ustępującego Prokuratura Krajowego - Barskiego i Święczkowskiego - też łączy wspólna przeszłość. W 2011 roku obaj zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu i obaj odmawiali zrzeczenia się mandatów prokuratorskich. Ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podjął decyzję o pozbawieniu ich funkcji posłów.

Barskiego ze Święczkowskim połączyła również sztuka. Jak donosiła w 2018 roku "Gazeta Wyborcza" w gabinecie Prokuratora Krajowego wisiały kopie obrazów Jana Matejki wykonane przez żonę Barskiego - Gabrielę. Z rejestru umów miało wynikać, że Barska za zlecenie otrzymała 3,5 tysiąca złotych. Prokuratura wówczas zaprzeczała. W komunikacie przekonywała, że kopie obrazów są prywatną własnością Święczkowskiego.

Zgodnie z przepisami Prokuratora Krajowego powołuje premier na wniosek prokuratora generalnego, czyli w tym wypadku ministra Zbigniewa Ziobry.