Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością - według sondażu firmy badawczej Opinia24 dla RMF FM takie byłyby wyniki wyborów parlamentarnych, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę.
Kto wygrałby wybory parlamentarne?
Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Koalicja Obywatelska z poparciem 31,9 proc. - wynika z sondażu firmy badawczej Opinia24 dla RMF FM.
Przewaga KO nad Prawem i Sprawiedliwością byłaby trzyprocentowa. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 28,9 proc. poparcia.
Na Konfederację zagłosowałoby 14,2 proc. zdecydowanych wziąć udział w wyborach Polaków.
Trzecia Droga mogłaby cieszyć się poparciem 9,5 proc. ankietowanych. Nowa Lewica zakończyłaby wybory z poparciem 5,9 proc.
Kto kogo popiera?
Jak wynika z sondażu, Koalicja Obywatelska zyskałaby więcej głosów kobiet niż mężczyzn (39-26 proc). Również Prawo i Sprawiedliwość cieszy się większym poparciem kobiet (30-28 proc.).
Diametralnie odmienna sytuacja dotyczy Konfederacji. Głosować chce na nią 21 proc. mężczyzn i tylko 6 proc. kobiet.
Wśród młodych wyborców (18 do 39 lat) zwyciężyłaby Konfederacja z 29 proc. poparcia. Wśród najmłodszego elektoratu (18-29 lat) drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska (22 proc.), natomiast wśród 30-latków (30-39 lat) - PiS (25 proc.).
Przepływy wyborców
W porównaniu z wyborami do parlamentu, które miały miejsce 15 października 2023 roku, najbardziej lojalny pozostaje elektorat Konfederacji. Około 90 proc. jej wyborców zagłosowałoby na nią ponownie, gdyby głosowanie odbyło się w najbliższą niedzielę.
Nieco gorszy rezultat uzyskały PiS i Koalicja Obywatelska. Swoje głosy oddałoby na te partie odpowiednio 87 i 85 proc. ich ubiegłorocznego elektoratu. W przypadku PiS 8 proc. głosów oddanych na tę partię przepłynęło do Konfederacji.
Sądząc po stosunkowo niskim poziomie lojalności, najbardziej rozczarowany jest elektorat Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi. Partie te mogłyby liczyć na głosy odpowiednio 65 proc. i 49 proc. zwolenników z 2023 roku.
12 proc. elektoratu Nowej Lewicy zagłosowałaby na Koalicję Obywatelską. W przypadku Trzeciej Drogi 30 proc. głosów jej wyborców przeszłoby na rzecz Koalicji Obywatelskiej, a 10 proc. - Konfederacji.
Tylu Polaków wybrałoby się do urn
54 proc. Polaków zadeklarowało udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę. Na wybory raczej wybrałoby się 23 proc. ankietowanych.
Na wybory chętniej poszliby mężczyźni (60 proc.) niż kobiety (48 proc.). Głosować wolą ci starsi (powyżej 60 lat) - 64 proc. z nich wybrałoby się do urn.
Osoby o niższym poziomie wykształcenia (podstawowe lub zasadnicze zawodowe) niespecjalnie marzą o kolejnych wyborach - frekwencja w tej grupie byłaby najniższa.
Największą frekwencję (68 proc.) zadeklarowali mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców).
O to, jak Polacy zagłosowaliby w wyborach parlamentarnych, zapytali ankieterzy firmy badawczej Opinia24. Sondaż dla RMF FM został zrealizowany wg autorskiej metodologii na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Zastosowano technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski 18+.
Firma badawcza Opinia24
Opinia24 to wiodąca firma badawcza specjalizująca się w realizacji badań rynkowych i społecznych.
Badanie firmy Opinia24 zostało uznane za najtrafniejszy sondaż przedwyborczy w 2023 roku w porównaniu z oficjalnymi wynikami wyborów podanych przez PKW. Za to osiągnięcie Opinia24 uzyskała pierwszą nagrodę w Konkursie o Puchar Pytii zorganizowanym przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ.
Opinia24 należy do Europejskiego Stowarzyszenia Badaczy Rynku i Opinii Publicznej ESOMAR oraz posiada certyfikat PKJPA wydawany przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku OFBOR, co gwarantuje przestrzeganie najwyższych standardów branżowych.