Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie skierowania do Sejmu wniosku o wyrażenie zgody na przedłużenie o kolejne 60 dni czasowego zawieszenia prawa do azylu - przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poprzednie rozporządzenie obowiązujące również przez 60 dni weszło w życie 27 marca.

REKLAMA
Posiedzenie rządu

Rząd chce przedłużyć o kolejne 60 dni czasowe ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy z Białorusią.

Rada Ministrów podczas wtorkowego posiedzenia przyjęła uchwałę w sprawie skierowania do Sejmu wniosku o wyrażenie na to zgody. Poprzednie rozporządzenie obowiązujące przez 60 dni weszło w życie 27 marca. Może być przedłużone za zgodą Sejmu.

"Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie skierowania do Sejmu wniosku o wyrażenie zgody na przedłużenie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy z Republiką Białorusi, przedłożoną przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka" - przekazał we wtorek MSWiA na platformie X.

Podczas dzisiejszego posiedzenia #RadaMinistrw przyja uchwa w sprawie skierowania do #SejmRP wniosku o wyraenie zgody na przeduenie czasowego ograniczenia prawa do zoenia wniosku o udzielenie ochrony midzynarodowej na granicy z Republik Biaorusi, przedoon przez... pic.twitter.com/VlK8DsZ60f

MSWiA_GOV_PLMay 6, 2025

Celem dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

W ocenie resortu, choć granica jest skutecznie zabezpieczana, to presja ze strony białoruskich służb nie ustaje. Przedłużenie ograniczenia ma na celu dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa państwa.

Wcześniej, przed rozpoczęciem posiedzenia rządu, premier Donald Tusk ocenił, że presja "przemytu ludzi przez (przywódcę Białorusi Alaksandra - przyp. red.) Łukaszenkę i służby mu podległe nie zmniejszyła się". Działamy efektywnie na granicy, ale to ciągle wymaga wielkiego wysiłku i pełnej koncentracji - powiedział.

Straż graniczna, mimo ograniczeń, przyjmuje wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych, osób, które mogą wymagać szczególnego traktowania, zwłaszcza ze względu na swój wiek lub stan zdrowia.

Ograniczenie nie dotyczy także osoby, jeśli w ocenie straży granicznej zachodzą okoliczności, które "jednoznacznie świadczą, że jest ona zagrożona rzeczywistym ryzykiem doznania poważnej krzywdy w państwie, z którego przybyła bezpośrednio" do Polski.

Znaczący wzrost prób przekroczeń granicy

Uzasadniając decyzję przyjęcia rozporządzenia Rada Ministrów stwierdziła, że w nadchodzących miesiącach prawdopodobny jest dalszy, znaczący wzrost prób przekroczeń polskiej granicy.

"W dalszym ciągu dochodzi także do agresywnych i zaplanowanych zachowań ze strony cudzoziemców, którzy stwarzają ryzyko dla życia i zdrowia polskich funkcjonariuszy oraz żołnierzy" - dodano.

Rozporządzenie wynika z tzw. ustawy azylowej, którą rząd przyjął w grudniu 2024 roku. Ustawa ma przeciwdziałać zjawisku wykorzystywania migracji przez Białoruś, która w kooperacji z Rosją i międzynarodowymi grupami przestępczymi, organizuje przerzut migrantów do Unii Europejskiej.