Nad Małopolską od godzin wczesnopopołudniowych przechodzą silne burze, którym towarzyszy zarówno silny wiatr, jak i ulewne opady deszczu. Niebezpiecznie było m.in. w powiecie limanowskim, gdzie wichura powaliła drzewa na drogi w kilku miejscowościach. Z kolei w Naprawie w powiecie suskim powstała trąba powietrzna. Do sieci trafiły nagrania.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

W czwartek nad Małopolską przechodzą gwałtowne burze, którym towarzyszą silny wiatr, ulewne opady deszczu i miejscami intensywne opady gradu.

Niestety, w wielu miejscach burze wyrządziły szkody. Jak przekazał RMF FM rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. kpt. mgr Hubert Ciepły, do godz. 16:30 małopolscy strażacy interweniowali 340 razy, przy czym najczęściej w Krakowie (84), Myślenicach (44) i Limanowej (38).

Ich działania polegały głównie na wypompowywaniu wody z kilkudziesięciu zalanych budynków, usuwaniu dziesiątek drzew powalonych na drogi i linie energetyczne i udrażnianiu przepustów pod jezdniami. Ponadto w Małopolsce silny wiatr uszkodził cztery dachy.

Ewakuacja obozów harcerskich

Strażacy pomogli także w ewakuacji pięciu obozów harcerskich. Spod namiotów w bezpieczne miejsca przeniosło się w sumie ponad 150 druhów i druhen.

50 harcerzy znalazło schronienie w remizie OSP w Biskupicach (pow. wielicki), a 28 - w remizie w Dołach (pow. brzeski). Ponadto 13 uczestników obozu i czworo opiekunów przeniesiono do szkoły podstawowej w Lipnicy Małej (pow. nowotarski), a 50 osób ewakuowano z obozowiska w Pogorzanach (pow. limanowski). 22 uczestników obozu wędrownego na czas nawałnicy schroniło się natomiast w Chacie Magóry k. Piwnicznej-Zdroju (pow. nowosądecki).

Co ważne, żadnemu z obozowiczów i mieszkańców dotkniętych gwałtownymi burzami nic się nie stało.

Trąba powietrzna w Naprawie

O tym, jak niebezpieczne są dzisiejsze burze, świadczy fakt, że w Naprawie (pow. suski) powstała trąba powietrzna. O zjawisku jako pierwszy poinformował portal Sucha24.pl.

Do sprawy w mediach społecznościowych odnieśli się Polscy Łowcy Burz, którzy poinformowali, że "obecna tam (w Naprawie - przyp. red.) superkomórka (burzowa) posiadała silny mezocyklon, co w połączeniu z niskim poziomem podstawy chmury burzowej doprowadziło do powstania wiru". Mezocyklon to nic innego, jak serce burzy, rotacja w chmurze burzowej.

Choć trąba powietrzna powstała, co widać na licznych nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych, nie ma informacji o szkodach.

Ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia IMGW przed nawałnicami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę dla Małopolski ostrzeżenia przed burzami trzeciego, najwyższego stopnia. Obowiązują one w:

  • Nowym Sączu,
  • Tarnowie,
  • powiecie nowosądeckim,
  • powiecie gorlickim,
  • powiecie tarnowskim,
  • powiecie suskim,
  • powiecie myślenickim,
  • powiecie limanowskim
  • powiecie bocheńskim,
  • powiecie kazimierskim,
  • powiecie wielickim,
  • powiecie proszowickim.

IMGW prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 50 mm do 60 mm (lokalnie około 80 mm) oraz porywy wiatru dochodzące do 110 km/h. Miejscami duży grad.

Alerty drugiego stopnia wydano z kolei dla północno-zachodniej części Małopolski. IMGW prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru dochodzące do 110 km/h. Miejscami duży grad.

Ostrzeżenia zarówno trzeciego, jak i drugiego stopnia obowiązują do godz. 20:00.

Aktualne ostrzeżenia IMGW można znaleźć TUTAJ.