Rekordowe upały nawiedziły południowo-zachodnią Hiszpanię. W niedzielę w gminie El Granado w Andaluzji odnotowano aż 46 stopni Celsjusza – to najwyższa temperatura w czerwcu w historii pomiarów w tym kraju. Z falą ekstremalnych upadów zmagają się także m.in. Portugalia i Włochy.

REKLAMA
Południe Europy gotuje się w upale. Na termometrach nawet 46 stopni! (zdjęcie ilustracyjne)

W gminie El Granado w Andaluzji w południowo-zachodniej Hiszpanii odnotowano w niedzielę rekordową temperaturę w czerwcu - 46 stopni Celsjusza. Do tej pory najwyższą wartość w czerwcu odnotowano w 1965 r. w Sewilli i wyniosła ona 45,2 stopnie.

Rcord nacional de temperatura para junio. El da 28 se han alcanzado 46 C en El Granado (Huelva). El dato, pendiente de validacin, supondra la temperatura ms alta medida en Espaa en junio desde que hay registros. Supera los 45.2 C de Sevilla (junio de 1965) pic.twitter.com/0Qb1KJir3W

AEMET_EspJune 28, 2025

Od soboty w całym kraju trwa pierwsza w tym sezonie fala upałów, która już zbiera śmiertelne żniwo.

Temperatura w wielu miejscach przekroczyła 40 stopni C. Nie licząc rekordu w El Granado, najcieplej było w Montoro w Kordobie (44 st.) Fuentes de Andalucia (43,9 st.), Moron de la Frontera (43,5 st.) oraz Jaen (43,4 st.).

Wszystkie te miejscowości znajdują się w Andaluzji.

Media poinformowały o śmierci 50-letniej pracowniczki firmy sprzątającej ulice w Barcelonie w północno-wschodniej Hiszpanii. Kobieta zmarła w sobotę wieczorem w swoim mieszkaniu po powrocie z popołudniowej zmiany.

Państwowa agencja meteorologiczna AEMET ostrzega, że upały utrzymają się do wtorku.

Według danych Instytutu Zdrowia im. Karola III, od 1 lipca do 22 sierpnia ubiegłego roku w Hiszpanii odnotowano prawie 2,1 tys. zgonów z powodu upałów; najwięcej przypadków dotyczyło osób starszych.

Najwyższy poziom zagrożenia związanego z upałami w Portugalii

Instytut Morza i Atmosfery Portugalii (IPMA), rządowa agencja meteorologiczna tego kraju, wydała w niedzielę najwyższy, tzw. czerwony alert w związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców, spowodowanym przez 40-stopniowe upały.

Jak poinformowała IPMA, największe zagrożenie występuje w dystrykcie Lizbony, a także w sześciu innych dystryktach środkowej i wschodniej Portugalii: Setubal, Beja, Evora, Portalegre, Santarem oraz Castelo Branco.

W niedzielę portugalskie ministerstwo zdrowia wydało komunikaty, ostrzegające ludność przed przebywaniem na słońcu. Zaleciło też organizatorom wydarzeń plenerowych zapewnienie ich uczestnikom dostępu do wody pitnej i zacienionych przestrzeni.

Władze Lizbony przekazały z kolei, że w związku z dużym ryzykiem zasłabnięcia ludzi uruchomiono dodatkowe patrole zespołów medycznych na terenie miasta.

W związku z niezwykle wysokimi upałami dodatkowe kontrole obejmują również obszary leśne i nieużytki rolne w związku ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pożaru - powiedział komendant portugalskiej obrony cywilnej Ricardo Ribeiro.

Dodał, że w operacjach tych służby coraz częściej korzystają ze wsparcia dronów monitorujących teren.

W aglomeracji Lizbony wraz z ogłoszeniem czerwonego alertu ruszyły też kontrole w 13 parkach miejskich. Strażnicy ostrzegają korzystające z nich osoby przed ryzykiem odwodnienia, a także sprawują nadzór nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym.

Przekraczające 40 st. C upały utrudniają strażakom walkę z dwoma dużymi pożarami lasów i łąk, które wybuchły rano na północny wschód od Lizbony.

Coraz dotkliwsze upały we Włoszech

38-40 stopni Celsjusza to temperatura notowana w niektórych miastach we Włoszech w niedzielę.

Z powodu skrajnie dokuczliwego antycyklonu afrykańskiego, któremu nadano nazwę Pluto, najwyższy czerwony alert obowiązuje w 21 miastach: Ankonie, Bolonii, Bolzano, Brescii, Katanii, Civitavecchii, Florencji, Frosinone, Latinie, Mediolanie, Neapolu, Palermo, Perugii, Pescarze, Rieti, Rzymie, Turynie, Trieście, Wenecji, Weronie i Viterbo, czyli od północy po południe kraju.

Meteorolog Antonio Sano, cytowany przez Ansę, przekazał, że nadchodzi kolejna fala gorąca, która przyniesie temperaturę o 7-8 stopni wyższą, niż wynosi średnia dla przełomu czerwca i lipca.

Pod znakiem ekstremalnych upałów minie też pierwszy tydzień lipca - zaznaczył. Jak dodał, należy liczyć się z temperaturą taką, jak podczas rekordowo gorącego lata w 2003 r. Również noce zapowiadają się tropikalne, z temperaturą sięgającą nawet 30 stopni.

Na szczycie Mont Blanc w punkcie pomiarów na wysokości 4750 metrów nad poziomem morza zanotowano w sobotę w południe temperaturę powyżej 0 (1,4 stopnia).