W ciągu ostatnich 30 lat Wigilie w Polsce były raczej bez śniegu - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy podzielili się szczegółami w mediach społecznościowych.
W Polsce w ciągu ostatnich 30 lat pokrywa śnieżna była rzadkością, szczególnie na nizinach. Rekordowe lata to 2001 i 2010. W pozostałych latach to raczej symboliczne kilka cm lub całkowity brak śniegu - czytamy na profilu IMGW w serwisie X.
nieg na Wigili? W Polsce w cigu ostatnich 30 lat pokrywa niena bya rzadkoci, szczeglnie na nizinach. Rekordowe lata to 2001 i 2010. W pozostaych latach to raczej symboliczne kilka cm lub cakowity brak niegu. Czy pamitacie najbardziej niene Wigilie?#IMGWCMM pic.twitter.com/8YCx8pR9cY
IMGW_CMMDecember 9, 2024
Jak będzie w tym roku?
Wszystko na to wskazuje, że i w tym roku trudno będzie o białe święta.
Z długoterminowej prognozy udostępnionej kilka dni temu przez IMGW na platformie X wynika, że pogoda podczas Bożego Narodzenia nie będzie szczególnie odbiegać od normy wieloletniej.
"Tydzień świąteczny zapowiada się bez większych zmian. W podziale na klasy tydzień ze średnią temperaturą w normie, choć nadal z dodatnim odchyleniem od średniej wieloletniej" - informował IMGW.
To oznacza, że temperatura w dzień będzie raczej na plusie. Termometry w większości kraju pokażą 1-3 stopni Celsjusza.
Najcieplej ma być na Wybrzeżu, zwłaszcza na Pomorzu Gdańskim - około 4 stopni. Mróz może występować w tygodniu świątecznym, ale jedynie w nocy.
Jedynymi opadami, które są spodziewane w świątecznym tygodniu, są deszcz i deszcz ze śniegiem.
Lokalnie mogą występować przejściowe opady mokrego śniegu, który jednak szybko będzie topniał.