Uwaga na nagłe zmiany pogodowe w południowej i wschodniej części Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w tych rejonach kraju. Do tego gwałtownie mogą rosnąć tam poziomy wody w rzekach.
"Uwaga! Dziś (08.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".
Uwaga! Alert RCB"Uwaga! Dzi (08.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Moliwe przerwy w dostawie prdu. Zabezpiecz rzeczy, ktre moe porwa wiatr".Alert RCB o tej treci zosta wysany do odbiorcw w czci woj. maopolskiego i podkarpackiego. pic.twitter.com/Bsmhdz7VKc
RCB_RPJuly 8, 2024
Tej treści alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa został w poniedziałek rozesłany do części mieszkańców województw podkarpackiego i małopolskiego. Tam będzie najniebezpieczniej. Chodzi konkretnie o powiaty: gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, miasto Nowy Sącz, suski, tatrzański (woj. małopolskie), bieszczadzki, jasielski, miasto Krosno, krośnieński, leski, sanocki (woj. podkarpackie).
Burze do północy
Burze w poniedziałek mogą wystąpić w czterech województwach. Oprócz Małopolski i Podkarpacia także w południowych częściach województw śląskiego i świętokrzyskiego.
Szczególne nasilenie burz ma nastąpić w pasie od Suchej Beskidzkiej, przez okolice Nowego Sącza, Krosna, Jasła i na Bieszczadach kończąc.
Dzi burze wystpowa bd na poudniowym wschodzie kraju, lokalnie na kracach poudniowych mog towarzyszy im intensywne opady deszczu, na og sumy nie powinny przekroczy 20-30 mm, lecz punktowo moliwe s sumy do okoo 50 mm.#IMGW pic.twitter.com/x0MylBuvbM
IMGWmeteoJuly 8, 2024
Na terenach podgórskich i w górach spodziewamy się burz, lokalnie od 40 do 50 mm opadów deszczu i porywów wiatru do około 80km/h, miejscami wystąpi grad. W rejonach ostrzeżenia pierwszego stopnia nieco mniejsze wartości opadów, do 35 mm i porywy wiatru do 70km/h - poinformowała PAP synoptyk IMGW Ilona Śmigrodzka.
Tak ma być od wczesnego popołudnia do północy.
Gwałtownie rosnąć mogą także poziomy wód w rzekach a południu Polski - od Odry pod Podkarpacie.
UWAGAOSTRZEENIE HYDROLOGICZNE 1 #IMGW GWATOWNE WZROSTY STANW WODYW obszarach wystpowania prognozowanych opadw burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mog wystpi gwatowne wzrosty poziomu wody i podtopienia2024-07-08 12:002024-07-08 23:00 pic.twitter.com/CGMNOl0rIP
IMGWmeteoJuly 8, 2024
W całej Polsce upały, najchłodniej nad morzem
We wtorek w całym kraju będzie słonecznie, tylko na krańcach południowych Małopolski i Podkarpacia spodziewane są wzrosty zachmurzenia i opadów deszczu, a także burze w górach i w terenach podgórskich, z opadami maksymalnie do 15-20 mm i wiatrem w porywach do 60km/h.
W całym kraju wystąpią upały: 30 st. C w centrum, na zachodzie i na południu. Najchłodniej będzie nad samym morzem - około 24 st. C. Bez upałów także w północnych powiatach woj. pomorskiego i Warmii (26-27 st. C). Wiatr przeważnie słaby z kierunków wschodnich, tylko nad morzem umiarkowany i porywisty, północno-wschodni.
W nocy bez opadów, cała noc będzie pogodna, na południu mogą pojawić się mgły 200-300 m. Noc przeważnie od 16 do 18 st. C, ale na południu i na zachodzie miejscami 19-20 st. C. Tam, gdzie temperatura utrzyma się na poziomie 20 st. C, noc może być tropikalna - poinformowała Śmigrodzka.
Wiatr będzie stopniowo nasilał się od zachodu, może być porywisty na zachodzie i nad morzem, porywy maksymalnie do 45 km/h, przeważnie wystąpi wiatr wschodni i południowo-wschodni.
Zniszczenia po burzach na Podkarpaciu
Najwięcej interwencji było w powiecie strzyżowskim. Tam strażacy wyjeżdżali 124 razy.
W poniedziałek w okolicach Rzeszowa i Krosna w wielu domach wciąż nie było prądu.