Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem wydał IMGW dla części województwa małopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Nawałnicom towarzyszyć będą intensywne opady deszczu i silny wiatr.
W najbliższych godzinach pogoda w Polsce będzie bardzo dynamiczna. Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego (najwyższego) stopnia przed upałami i burzami z gradem. Alerty obowiązują praktycznie w całym kraju oprócz północnego-zachodu.
Najtrudniejsza sytuacja może być w części województwa małopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Dla powiatów: limanowskiego i nowotarskiego (woj. małopolskie), a także mrągowskiego, olsztyńskiego, ostródzkiego i dla Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie) synoptycy wydali ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami z gradem.
Oznacza to, że w tym rejonach mogą występować stacjonarne burze generujące intensywne wielogodzinne opady deszczu. Łączna suma opadów może przekraczać 60 mm. Możliwe są również porywy wiatru do 65 km/h oraz opady gradu.
Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw: podlaskiego, podkarpackiego, a także części: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
W pozostałej części kraju, oprócz wybrzeża i zachodu, obowiązują alerty pierwszego stopnia.
Sytuacja jest jednak dynamiczna i IMGW na bieżąco zmienia poziom alertów. Warto więc śledzić mapy ostrzeżeń!
UWAGAZMIANA OSTRZEE O BURZACH Z GRADEMDla wschodniej Polski podniesiono stopie ostrzee na 2 - prognozowane s opady do 55 mm.Dla czci woj. warmisko-mazurskiego i poudniowych kracw maopolskiego obowizuje 3 - prognozowane s opady do 60 mm.#IMGW pic.twitter.com/ZBIafUxi5U
IMGWmeteoAugust 19, 2023
Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody
Jaka jest temperatura?
Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.
O czym jeszcze należy pamiętać?
- Należy unikać wyniosłości terenu, a w szczególności szczytów górskich.
- Nie przebywajmy w pobliżu wysokich drzew, wież, masztów, słupów energetycznych i telefonicznych. Pioruny zazwyczaj uderzają w najwyższe przedmioty na danym obszarze.
- Nie przebywajmy także w pobliżu metalowych konstrukcji, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd.