Pomimo swojej nazwy - z ang. lap - kolana - laptopy nie są przeznaczone do trzymania ich na kolanach, i to z kilku ważnych dla zdrowia powodów – nie tylko związanych z bolącym kręgosłupem.
Minęły już czasy, aby cokolwiek zrobić, trzeba było korzystać z dużego komputera stacjonarnego. Laptopy są bardziej przystępne cenowo, przenośne, a nawet wydajniejsze niż wiele dużych komputerów.
Fizjoterapeuci zalecają, by korzystać z laptopów siedząc w prawidłowej pozycji przy biurku. W przeciwnym razie, narażamy się na przewlekły ból pleców czy szyi.
Co więcej, bliski kontakt urządzenia elektronicznego z naszym ciałem i sztuczne światło, które emituje może powodować zaburzenia rytm snu, hamując wydzielanie melatoniny, hormonu regulującego sen.
Długotrwałe korzystanie ze sprzętu ustawionego na udach lub brzuchu, niesie też ze sobą ryzyko wystąpienia syndromu przypieczonej skóry (ang. toasted skin syndrome), który objawia się wysypką i przebarwieniami.
Używanie laptopa, a płodność mężczyzn
Mężczyźni, zwłaszcza w wieku rozrodczym, często używają swoich laptopów kładąc je na udach. Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Journal of Biomedical Physics and Engineering" wskazują, że korzystanie z nich na kolanach, niekorzystnie wpływa na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn.
"Gdy laptop jest położony na kolanach, nie tylko ciepło z laptopa może ogrzać mosznę mężczyzn, ale też pola elektromagnetyczne generowane przez wewnętrzne obwody elektroniczne, mogą obniżyć jakość plemników" - czytamy w "Journal of Biomedical Physics and Engineering"