​Na czwartkowej sesji Rady miasta stołecznego Warszawy odbędzie się dyskusja na temat projektu uchwały Klubu Lewicy i Miasto Jest Nasze, który zakłada wprowadzenie nocnej prohibicji w stolicy. Miałaby ona obowiązywać w całym mieście od godziny 22 do 6. Nie objęłaby jednak pubów, restauracji i barów. Jeśli radni przyjmą uchwałę, wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy.

REKLAMA
Prohibicja w Warszawie (zdjęcia poglądowe)

Warszawa byłaby wówczas kolejnym polskim miastem, w którym obowiązywałaby nocna prohibicja. Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy obowiązuje już na obszarze całego miasta w Krakowie, Bydgoszczy, Białej Podlaskiej czy Gdańsku. Z kolei jedynie w śródmieściu prohibicja obowiązuje m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Katowicach, Bielsku-Białej i w Kielcach.

Nocna prohibicja w Warszawie?

Za projekt uchwały, nad którym będą dyskutować w czwartek warszawscy radni, odpowiada klub Lewicy i organizacja Miasto Jest Nasze. Zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w całym mieście od godz. 22 do 6 rano. Jednocześnie nie dotyczy pubów, barów i restauracji. Z kolei na stacjach benzynowych i w sklepach miałoby funkcjonować ograniczenie sprzedaży alkoholu.

Gdyby radni przyjęli uchwałę, weszłaby w życie po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy.

Projekt uchwały Rafała Trzaskowskiego

Podobny projekt uchwały przedstawił również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W jego projekcie prohibicja obowiązywałaby w godzinach 23.00-6.00. Miałaby trzymiesięczny okres karencji.

Prohibicja nie jest nowym zjawiskiem w Polsce. W latach 2018-2024 zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych wprowadziło ok. 180 gmin w Polsce. W 30 przypadkach ograniczenie dotyczy tylko części gminy lub miasta. Najwięcej takich przepisów przyjęły samorządy z województw: mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

W czerwcu nocną prohibicję w sezonie turystycznym wprowadziło Giżycko.