W cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" w tym tygodniu odwiedzamy Ośrodek Medycyny Snu, który działa przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Razem z ekspertami sprawdzamy, jak zwiększyć szanse na zdrowy sen i kiedy jest moment, gdy należy szukać pomocy specjalisty. W Polsce działają obecnie trzy Ośrodki Medycyny Snu: dwa w Warszawie, jeden w Gdańsku.
Problem zaburzeń snu zwiększył się w czasie pandemii. Przed pandemią problemy ze snem zgłaszało ok. 30-40 procent osób, teraz problemy ze snem występują u co drugiej osoby. Natomiast pogorszenie snu zgłasza nawet trzy czwarte osób. Jeden z głównych powodów to zmiany w stylu życia: więcej pracy zdalnej, mniej wychodzenia z domu, brak wstawania rano o tej samej porze, emocje związane z pandemią - przyznaje w rozmowie z RMF FM profesor Adam Wichniak z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Ośrodek Medycyny Snu powinien zajmować się sprawami szczególnie trudnymi: zaburzeniami rytmu snu, zespołem opóźnionej fazy snu, zespołem niespokojnych nóg, koledzy interniści zajmują się bezdechem sennym, zajmujemy się nadmiarem snu. Czasami zdarza się, że sen trwa więcej niż 10 godzin, mówimy wtedy o wydłużonej potrzebie snu, natomiast są też pacjenci, którzy nie śpią długo, ale muszą robić co trzy, cztery godziny drzemki. Nie mogą być aktywni przez 17 godzin. Szczególną postacią choroby, w której nie można dobrze spać w nocy, nie można też czuwać, ma się ataki snu, jest narkolepsja - tłumaczy profesor Adam Wichniak.
Z TEGO TESTU DOWIESZ SIĘ, CZY JESTEŚ NADMIERNIE SENNY
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Gdzie działają Ośrodki Medycyny Snu?
Specjaliści z Ośrodka Medycyny Snu w Warszawie przyznają, że trafia do nich wielu pacjentów z depresją, lękiem, nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami hormonalnymi. To osoby, które mogą być leczone skutecznie przez lekarzy rodzinnych, lekarzy psychiatrów i specjalistów innych specjalizacji. Nie ma sensu czekać wiele tygodni i miesięcy w kolejce do Ośrodka Medycyny Snu, jeśli mamy ogólny problem zdrowotny, warto leczyć się jak miejsca zamieszkania - dodaje profesor Adam Wichniak.
Pozostałe Ośrodki Medycyny Snu w Polsce działają przy Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku oraz przy Katedrze Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest wielu lekarzy psychiatrów specjalizujących się w medycynie snu, którzy nie pracują w dużych ośrodkach. Warto szukać pomocy przy klinice psychiatrii Uniwersytetu Medycznego - dodaje ekspert.