"Na terenie całego kraju obowiązuje średnie oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach, co oznacza, że ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar" - poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Ostrzeżenia wydał też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Krytyczna sytuacja w całej Polsce. Zagrożenie pożarami niezwykle wysokie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed pożarami w lasach. Z map Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wynika, że zagrożenie pożarowe w lasach jest ekstremalne (w większości kraju), bardzo wysokie lub wysokie (na północnych i południowych krańcach Polski). O zagrożeniu poinformowała również Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
Ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar! W samym maju strażacy interweniowali już 823 razy w związku z pożarami w lasach, a od początku 2024 roku odnotowano takich zdarzeń już 1471, najwięcej na terenie woj.: mazowieckiego 447, łódzkiego 143, dolnośląskiego 119, świętokrzyskiego 114 oraz lubuskiego 100. To o 483 pożary więcej niż w podobnym czasie 2023 roku, kiedy to odnotowano 988 pożarów w lasach - informuje PSP.
Czego absolutnie nie robić w lasach, aby nie doprowadzić do pożaru?
Strażacy zaapelowali do wszystkich przebywających na terenach leśnych i w ich okolicy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.